-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۴۰۰ تیر ۲۰, یکشنبه

در نشستی فیصله گردید که روسیه باید از ائتلاف "دوم "شمال دفاع کند!


 

برگردان از روسی: عطا صفوی

مرکز رسانه ریا نوستی پروگرام " روسیه امروز " پروگرام زنده را ترتیب داده بودند که از طریق آنلاین درسراسر جهان پخش می شد و نیزبه پرسش های مردم پاسخ ارایه می نمودند. دراین نشست اشخاص وافراد نظامی، سیاسی ودیپلوماتیک ازجمله سفیر اسبق روسیه درافغانستان ؛ مدیر اتحادیه اعضای کی ، جی ، بی شوروی سابق که در عملیات های استخباراتی دوران شوروی درافغانستان اشتراک کرده بودند و درحقیقت نقطه به نقطه افغانستان را بهتر از هرشهروند ما می دانند. 

اگاهان سیاسی و کارشناسان سازمان شانگهای یورو آسیا دراین نشست نیز اشتراگ کرده بودند .همه با یک صدا از حاکمیت روسیه خواستند وبه دولت فدراتیف روسیه پیشنهاد نمودند تا  اگر می خواهد بقا و منافع خویش درین منطقه دارای اهمیت فوق العاده را تحکیم بخشد، تا دیر نشده از ائتلاف شمال دوم حمایت کند. 

بی تفاوتی درزمینه ضربه جبران ناپذیر خواهد بود. اگر طالب وداعش دراین مناطق شمال و شمال غرب حاکم گردد، نسل کشی یا جنایت بشری را علیه باشندگان این مناطق مرتکب خواهند شد وهمه را به کوچ اجباری مجبور خواهند نمود ؛آنوقت برای روسیه خیلی ناوقت خواهد بود.

اما مشکلی که درزمینه برای روسیه پیش می آید اینست که روسیه چه کسی را و کدام ایتلاف شمال را کمک کنند؛ زیرا این ایتلاف از درون پاشیده شده است که نه غنی ، نه عبدالله، نه کرزی ونه خلیلزاد علاقمند اتحاد این ایتلاف هستند؛ چه رسد به اینکه امریکا وانگلیس علاقمند این اتحاد بوده باشند . اعتماد به اینها ضیاع وقت است . روسیه زمان زیادی را از دست داده است . بهتر است روسیه هرچه ذودتر از کانال های لازم درصدد ساختن این ایتلاف شمال شود ودرمورد به وجود آوردن این ایتلاف میتواند از چین و ایران کمک بخواهد.