-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۴۰۰ تیر ۲۴, پنجشنبه

صلح تلخ تر از جنگ/ جایزۀ گدایان سیاسی


نگارشی از گلنوربهمن

 اگر پیل‌زوری وگر شیرچنگ

به نزدیکِ من صلح بهتر که جنگ

طالبان با تسخیر روستاها و شهرهایی‌که زادگاه رهبران سیاسی افغانستان بودند، ثابت کردند که این رهبران درخت‌های کاواک و پوسیده‌ای هستند که با فشار اندکی به خاک می‌افتند. 

 رهبری دولت افغانستان که در بیست سال‌ گذشته پیوسته به این رهبران پوشالی و زمان‌زده باج‌ می‌داد، در برنامه‌ی فروکوبی آنان با طالبان هم‌نوایی و سازگاری کامل و صادقانه داشت.

محمد اشرف‌غنی که آرزو داشت رهبران احزاب سیاسی را به مرتبه‌ی گدایانِ سیاسی تنزل بدهد، به آرزویش رسید و طالبان نیز به‌ مناسبت زوال سلاله و سلسله‌ی فراعنه‌ی سیاسی افغانستان، در زیرخانه‌های استخبارات‌ پاکستان در پیشاور و راولپندی و لاهور و‌کراچی و کویته جشن‌های بزرگی برگزار کردند.

چند روز بعد صلح ناعادلانه‌ای با برقراری آتش‌بس فصل تازه‌ای در حیات سیاسی افغانستان روگشایی می‌کند. شاید این صلح ناعادلانه شمار زیادی از شهروندان افغانستان را بدبخت کند، اما نمی‌تواند ویرانگرتر از جنگی باشد که روزانه صدها خانواده را سوگوار و آواره و نابود می‌کند.

امیدوارم هیئت مذاکره‌کننده‌ی افغانستان که به زودی وارد قطر می‌شود، بتواند پیام‌آور صلحی باشد که تلخ‌تر از جنگ نباشد.