-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۴۰۰ تیر ۲۱, دوشنبه

طالبان به کوه های سر به فلک کشیده مرز چین رسیدند


پیک نت- مرز نظامی چین در واخان منبع اورانیوم است. 

 خبرگزاری ها از رسیدن طالبان به مرز 95 کیلومتری افغانستان  چین گزارش داده اند. منطقه ای سر سبز که جغرافیای آن به کلی متفاوت با کوه های خشک مناطق مرکزی افغانستان است و احتمالا طالب های مسلح با رسیدن به این مناطق با دنیای دیگری آشنا شده اند. طبیعتی سبز و پر آب.

طالبان حالا به این منطقه رسیده اند. منطقه ای که امریکا روی مرز 95 کیلومتری آن برای آینده و تحریک مسلمانان چین حساب های دراز مدت باز کرده است و چین نیز با همین آگاهی این مرز را مرز نظامی اعلام کرده است. این منطقه بخشی از استان بدخشان افغانستان است که سنگ های معدنی آن که گفته می شود "اورانیوم" را هم در دل خود دارند، ثروتی خفته در دل کوه هاست.

افغان های این مناطق با دیدن واحدهای تفنگ؛ مسلسل و نارنجک انداز در دست طالبان متوحش از خانه های خود به سمت تاجیکستان گریخته اند. گذرگاه صعب العبور "واخجیر" در ارتفاع ۴ هزار و ۹۲۳ کیلومتری کوه هندوکش و دالان واخان در همین منطقه قرار دارند. در آنسوی این مرز 95 کیلومتری استان«سین کیانگ» چین قرار دارد.