-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۴۰۰ تیر ۲۹, سه‌شنبه

گزارش اپراتیفی از جنگ مخفی درمحور تخار

 

گزارش اپراتیفی از ائتلاف عمومی علیه مقاومت دوم/ تغییرموضع روسیه دربرابرطالبان/ محاصرۀ همزمان تخار و احمد مسعود

طبق گزارش دریافتی،  در رابطه به حوادث شمال خصوصا ولایت بدخشان و تخار، یک ائتلاف سیاه بین ارگ کابل خلیلزاد، عبدالله، امرالله و کرزی شکل گرفته است.  یک جا پیش می‌روند  تا تخاردر صورت رهایی از چنگال طالبان به پایتخت مقاومت دوم مبدل نشود.

به این ترتیب، تا روشن شدن اوضاع، دو ولایت  تا مدت مدیدی باید در تصرف تقریبی طالبان باشند. آن چه قطعی فرض شده، تخارنباید از دست طالبان بیرون شود.  تخار پایگاه همیشه گی احمد شاه مسعود بود وبا تاجیکستان از همین  مسیر  تدارکات خویش را انجام می داد.

 ائتلاف مذکور تلاش دارد تا از بازسازی رابطه بین احمد شاه مسعود و تاجکستان دردهۀ هفتاد، به وسیله پسرش احمد مسعود جلوگیری کند. برنامه بعدی این است که اجازه ندهند احمد مسعود یک قدم به بیرون از پنجشیر جلو بردارد. هرنوع کمک به جبهه تخار به همین سبب قطع است تا شهر در محاصره باشد. درین برنامه، امرالله صالح و دکترعبدالله نیز با غنی و کرزی هم داستان اند. 

می دانند که اگر جبهه مقاومت دوم  تقویت شود دیگر این معامله گر ها  نقشی در  تعیین سر نوشت  مردم نخواهند داشت. برای  خنثی سازی مقاومت دوم  خلیل زاد به عبدالله هدایت داده تا فرانسه را  آهسته با طرف خویش و برنامه های آینده  بکشاند و کرزی  وظیفه دارد تا دیدگاه روسیه و چین  نسبت به طالبان  را تقویت کرده و مقاومت را  در نگاه این دو کشور حتی المقدور تنزل دهند.

 توطئه خیلی بزرگی جریان دارد. مثلاً چطور متین بیگ  رئیس دفتر غنی می‌شود؛ چون وظیفه شاکر کارگر که در توطئه برضد مارشال دوستم نقش داشت؛ ختم شد و جایش به متین بیگ تعلق گرفت. دلیلش این است که خانم قندهاری متین بیگ  یکی از مهره های سابقه کرزی است؛ سفیرافغانستان در سازمان ملل بوده و حالا درامریکا سفیر است.

عموی متین بیگ – عبدالله بیگ- دریک معامله پنهانی با این شبکه، در حلقه بندی تالقان به وسیله طالبان نقش عمده دارد. هرگاه نیروهای مردمی تخار جلو توطئه را نمی گرفتند؛ تخار به طور کامل درسیطرۀ طالبان می آمد.

تخار را تا زمانی درمحاصرۀ طالبان نگه می دارند که جبهه مقاومت که در حال حاضر مشغول بازسازی امور داخلی خویش است، بدون مجرای بیرونی  از نفس بیفتد و برنامه های احمد مسعود هم از داخل و هم از بیرون خنثی گردد.

امرالله وعبدالله هیچ گاه به نقش محوری احمد مسعود راضی نیستند و با توزیع پول های اپراتیفی به شدت در تلاش اند تا فرماندهان پنجشیر را به سوی خود بکشانند و برنامه مشابه روی فرماندهان ولایت تخار نیز روی دست گرفته شده است. کرزی هم به نوبۀ خود به فرماندهان تخار که در دورۀ 13 ساله حکومت کرزی با دست باز و بدون پرسان به قاچاق و زورگویی مشغول بودند؛ زنگ می زند که از خطوط جبهه مردمی علیه طالبان خود را کنار بکشند و اجازه دهند که طالبان درسراسر تخار مسلط شوند. 

درگزارش ارجاع شده به گزارشنامه افغانستان همچین قید شده است که شکل بازی روسیه با طالبان پس از خروج امریکا از منطقه درحال تغییر است و امکان دارد مدارا و هواداری از طالب درسیاست کرملین، جایش را ناگهان به واکنش دشمنانه و ضربه زنی به طالبان خالی کند. روسیه اطلاعاتی دارند که  انگلیس تمام فرماندهان  لایرزی و قطعه سرخ طالبان که جدیداً صفحات شمال تعیین نموده اند؛ کسانی اند که کندهار و هلمند  استخدام شده و موازی با آن، همه ای فرماندهان اوزبیک، چچینی، چینی ها و تاجکستانی های مقیم پاکستان را که شمار شان به 3000 اتباع خارجی می رسد، درناحیۀ چترال به حالت آماده نگهداشته اند و منتظر ورود به بدخشان اند. در رأس این لشکر پسر  بزرگ طاهر یلداش اوف به اسم مصطفی یلداش اوف  قرار  دارد.

 با آمدن این  کتله ۳۰۰۰ هزار نفری  عملا در مرز  های آسیای میانه  تربیه شده های انگلیس ، ای آس ای  و تمویل شده های حلقات عرب خلیجی قرار دارند و توسط  تلفن   و مخابره هسته های خاموش و خفته در کشور تاحیکستان، اوزبیکستان، چجینی ها و ایغور ها ها را فعال می سازند. بنا برین، لطف ظاهری روسیه درحق طالبان عمر چندانی نخواهد داشت و دیری نخواهد گذشت که این لطف به شعله های آتش تبدیل شود.