-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۴۰۰ تیر ۲۷, یکشنبه

مذاکرات سری ایران - هند در بارۀ افغانستان

 

هند: نگران اوضاع امنیتی درافغانستان هستیم!

در تاریخ 7 جون 2021 ، وزیر امور خارجه دکتر سوبرامنیام جایشانکار، توقف غافلگیرانه ای را در تهران در مسیر رفتنش به مسکو برای یک سفر رسمی سه روزه انجام داد. در جریان این توقف کوتاه در تهران، وزیر امور خارجه هند با همتای ایرانی خود محمدجواد ظریف دیدار و در مورد تعدادی از مسائل دو جانبه و منطقه ای گفت وگو کرد. 

در این سفر وزیر خارجه هند به طور ویژه ای، رئیس جمهوری منتخب ابراهیم رئیسی را مورد تاکید قرار داد و پیامی شخصی نخست وزیر، نارندرا مودی را تحویل او داد.


سخنگوی رسمی وزارت امور خارجه هند، آریندام باغچی، در تشریح زمینه سفر به تهران، گفت: "دو طرف در مورد موضوعات منطقه ای و جهانی مورد علاقه دو طرف تبادل نظر کردند. آن ها همچنین در مورد وضعیت در حال تحول در افغانستان گفت وگو کردند و از بدتر شدن اوضاع امنیتی در این کشور ابراز نگرانی داشتند." وی همچنین اظهار داشت که هر دو طرف همچنین در مورد ابتکارهای ارتباطی مشترک در منطقه، از جمله کریدور حمل و نقل بین المللی شمال جنوب و بندر چابهار بحث و گفت وگو کردند.