-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۴۰۰ مرداد ۶, چهارشنبه

جلسه سقوط ولسوالی ها دراقامت گاه حامد کرزی


حامد کرزی درسقوط های اخیر دخیل است.

دیروز آخرین جلسه حلقه سقوط در خانه کرزی برگزار شد.

گزارش رسیده از کابل

کرزی و تیم او وارخطا هستند که پلان شان که همانا سقوط از سپین بولدک تا خوشحال خان( غرب شهرکابل) عملی نشد  و والی قندهار  پلان شان را به حکومت مرکزی افشا نمود.

حامد کرزی تلاش شبانه روزی دارد تا بیشترین مناطق کشور را بنفع طالبان سقوط دهد تا غنی  گردن نهد به حکومت موقت.

در قضیه سقوط ولسوالی های لوی قندهار  کرزی، گل آغا شیرزی و خالد پشتون همکاری زیاد کردند تا حوزه قندهار بزرگ سقوط کند و در نهایت  یک شورای قومی از درانی ها تشکیل و رهبری حوزه جنوبغرب را به دست بگیرند.

متعهد دیگر  کرزی در شمال شرق کشور  صلاح الدین ربانی است که به همه سرگروپ های مربوط به جناح خودش  دستور داده تا بنام طالب ها  مناطق مختلف بدخشان و تخار را سقوط دهند.

صلاح الدین ربانی که از عطامحمدنور و عبدالله و صالح خیلی عقده در دل دارد، حاضر شده که به قیمت حذف حریف های درون حزبی اش  با کرزی همکاری نماید و از آدرس تاجیک ها  فقط او( صلاح الدین ربانی) در بازی سیاسی  شریک باشد.

مارشال دوستم و محقق که در گذشته متعهد صلاح الدین ربانی بودند، تلاش دارند تا ربانی را منصرف بسازند ولی  تا هنوز صلاح الدین ربانی در تعهدش با کرزی وفا دار باقی مانده است.

در شمال غرب و شرق  نیروهای حزب اسلامی حکمتیار نیز در تخار، بدخشان، بغلان،کندز، بلخ، سمنگان و فاریاب با طالب ها همکاری کردند تا مناطق شان سقوط کند.

در کاپیسا  اقبال صافی و نجرابی  بعضی مناطق را سقوط دادند، در پروان هم  حاجی الماس و خواصی  در سقوط غوربند با طالب ها همکاری جدی نمودند.

در کوهدامن، انور اوریاخیل و یعقوب حیدری( والی کابل) در جنگ های شکردره و قره باغ  با طالب ها همکاری زیاد کردند و هنوز هم  برادرزاده های انوردنگر را حمایت می‌کنند.

در جنگ های نورستان و کنر، نیروهای حکمتیار  هم دست طالبان اند و مناطق مخالفین شان را آتش زدند.

حالا حامدکرزی، گلبدین حکمتیار، صلاح الدین ربانی و کریم خلیلی همدست  طالبان شده اند تا نظام به نفع شان سقوط کند و کرزی  رئیس دولت مؤقت تعین گردد. درین میان جنبش اصلی ضد طالبان درحالت بلاتکلیفی قرار دارد. جبهه مقاومت از چند سو با دشمنان داخلی مواجه است. بنا برین، برای اشرف غنی خیلی دشوار است اجماع عمومی تشکیل دهد. 

پیشنهاد این است که شورای عالی دفاع از کشور باید تشکیل شود و یک تن از چهره های متنفذ مقاومت در راس این شورا تعین شود تا بتواند جنگ علیه طالبان را مدیریت و سمت و سودهد.