-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۴۰۰ تیر ۲۸, دوشنبه

راز اطلاعاتی تظاهرات در سرزمین فیدل کاسترو


 درباره تظاهرات اخیر کوبا، درپیک نت، به نقل از "راشا تودی گزارشی درج شده است.

 نبرد هیولای چین با امریکا در جزیرۀ کوبا - گهوارۀ انقلاب و جاودانه گی فیدل

این مطلب توسط رضا نافعی مترجم برجسته زبان آلمانی به فارسی برگردانده شده است. مطلب مورد بحث یک بررسی توام با آمار و ارقام و کمی طولانی است و به همین دلیل ما ترجیح دادیم جان کلام را از این مطلب جدا کرده و به صورت مستقل منتشر کنیم. 

 این جان کلام آنست که در کوبا مخزن گاز و نفت بزرگی کشف شده که مشتری دست اول آن چین است و امریکا بیم دارد که با این کشف، تمام فشار تحریم ها علیه کوبا که چند ده سال ادامه داشته نقش بر آب شود. به همین دلیل با تمام امکانات خود در کوبا تظاهراتی را سازمان داد تا از فراز آن دریچه ای یافته و وارد کوبا شود.

راشا تودی می نویسد:

« افزایش تلاش ها برای تحمیل تغییر رژیم درکوبا ، که در حال حاضر قابل مشاهده است، به این واقعیت مربوط می شود که ایالات متحده آمریکا وقت زیادی ندارد. ده سال پیش ذخایر بزرگ نفت و گاز، با کیفیتی خوب در آبهای کوبا کشف شد. کمبود سوخت های فسیلی نقطه ضعف یا چشم اسفندیار اقتصاد این جزیره بوده و هست و دلیل اصلی تحریم های ایالات متحده که می تواند زندگی مردم را تحت تأثیر قرار دهد نیز همین است .

برای استخراج این منابع در واقع مدت ها پیش توافق های ضروری صورت گرفته است ، اما تحریم های ایالات متحده که به شرکای اقتصادی کوبا نیز تعمیم داده شده است، می تواند این پیشرفت را به تأخیر بیندازد.  با این حال ، اکنون حداقل یک شریک احتمالی وجود دارد که با این تحریم ها میدان را ترک نمی کند و آن چین است. استخراج نفت و گاز کوبا می تواند بدون توجه به خواست های ایالات متحده صورت گیرد. و اگر اهرم تحریم ها در مهمترین مرحله بی اثر شود، برنامه های تغییر رژیم نیز خواه نا خواه منتفی خواهد شد.»