-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۴۰۰ تیر ۳۰, چهارشنبه

دولت نمی خواهد با طالبان نجراب بجنگد

فیاض کامن

از چندین روز به این سو وضعیت امنیتی نجراب ولایت کاپیسا خیلی وخیم است.

 قبلا یک گزارشی نسبت به عدم همکاری ارتش در عقب زدن حملات طالبان با پولیس محلی و خیزش های مردمی تهیه کرده و به تعدادی از رسانه های صوتی و چاپی فرستادم اما متأسفانه هیچ رسانه ای در نشر گزارش و یا تحقیق در مورد وضعیت پیش آمده همکاری نکردند تا این که دو روز پیش ولسوالی نجراب بدون دخالت ارتش به طالبان واگزار شد. زمانی که طالبان بعد از سقوط ولسوالی های تگاب و اله سای ولایت کاپیسا به نجراب حمله کردند صرفاً تعدادی از پوسته های پولیس محلی در منطقه برای چند ساعت مقاومت کردند و تعدادی از خیزش های مردمی هم بدون داشتن یک فرمانده خال خال جنگ کردند؛ سپس دوازده بجه شب بدون درگیری ولسوالی به طالبان تسلیم داده شده در حالی که نیروی کافی در بیز تپه احمد بیک با سلاح سبک و سنگین وجود داشت. 

کل تعداد طالبان درنجراب 70 نفر است؛ اما دولت نه خودش می جنگد؛ نه به نیروی مردمی کمک می رساند.

بیز تپه احمد بیک تولی ثقیله است که انواع توپ و تانک چین دار در داخل بیز وجود دارد همچنان در همین وقت نیروهایی که از ولسوالی های تگاب و اله سای عقب زده شده بودند در همین بیز بودند. یعنی نیروی کافی و سلاح و مهمات کافی و اراضی نه چندان پیچیده بود. اما متأسفانه که ارتش از دخالت در جنگ نجراب سر باز زد.

فقط برای فریب مردم طیاره می آمد و چند جای بغل کوه ها را با راکت می زد و دوباره می رفت. خوب نجراب سقوط کرد و طالبان در مقر ولسوالی جابه جا شدند  تعدادی از خانه ها را به زرو سنگر ساختند و تعدادی از خانواده های پشتون خصوصا در منطقه توغک که ۵۰۰ متر از تپه احمد بیک فاصله دارد طالبان را در خانه های خود جای دادند و آن ها آنجا برای خود خط ایجاد کردند. در تمام ولسوالی نجراب فقط چیزی حدود ۶۰ یا ۷۰ طالب وجود دارد اما دولت نمی خواهد با آنها بجنگد اما هرازگاهی حملات هوایی و توپخانه ای انجام می دهد و خانه های مردم را با خاک یکسان کرد. هیچ حمله هوایی دولت به هدف نخورده به جز از خراب کردن خانه مردم و کشته و زخمی ساختن مردم ملکی هیچ فایده ای نداشته تا کنون. 

مردم به بسیار مشکلات از خانه های شان بیرون شده از ترس حملات هوایی به جاهای امن پناه برده اند. تمام مواشی مردم محل تلف شد؛ خانه ها خراب شد؛ مردم آواره و بیچاره شدتذ اما دولت نمیخواهد ۶۰ طالب را از منطقه بیرون کند. حالا از شما خواهشمندیم که تحقیق کنید و ببینید که چرا مردم ولسوالی نجراب در این سردرگمی قرار داده شده اند؟ نه دولت عملیات می کند که ساحه آزاد شود و نه هم می گذارد که مردم زیر حاکمیت طالبان زندگی کنند. تعدادی از نیروهای خیزش مردمی بدون از این که کسی برای شان دستور بدهد که چه قسم و به کجا حمله کنند بدون هماهنگی داخل میدان جنگ شده کشته می شوند. امروز چهار تن از افراد خیزش مردمی در کابل دفن گردیدند.