-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۴۰۰ مرداد ۹, شنبه

شدید ترین اعلامیه وزارت خارجه علیه طالبان

کابل – وزارت امور خارجهٔ جمهوری اسلامی افغانستان حملهٔ مسلحانهٔ طالبان بر دفتر یوناما در ولایت هرات را با شدیدترین الفاظ محکوم می‌کند.

طالبان با انجام این‌گونه حملات، خشونت‌ها را وارد مرحله جدید ساخته اند که بدون تردید می‌تواند تبعات خطرناکی را در پی داشته باشد. ادامهٔ این‌گونه جنایات موجودیت سازمان‌های بین‌المللی و فعالیت‌های‌شان را در کشور شدیداً به مخاطره خواهد افگند.

نقض گستردهٔ حقوق بشر و قوانین بین‌المللی بشردوستانه از جمله قتل‌های خودسرانهٔ افراد ملکی، کشتار اُسرای جنگی، محاکم صحرایی، شلاق‌زدن زنان و انفجار زیربناها و اماکن ملکی و اکنون حمله بر سازمان ملل متحد، که نمایندگی از جامعهٔ بین‌المللی می‌کند، بخشی از جنایات بشری روزافزون طالبان به‌شمار می‌روند. افزایش بی‌پیشینهٔ خشونت‌ها و ارتکاب پیوستهٔ جرایم جنگی از سوی طالبان، عدم پابندی این گروه را به قوانین و تعهدات بین‌المللی ثابت می‌سازد.

دولت جمهوری اسلامی افغانستان از جامعهٔ جهانی و نهادهای مسؤول بین‌المللی می‌خواهد تا طالبان را در قبال جنایات و جرایم جنگی و عدم پابندی‌شان به قوانین بین‌المللی بشردوستانه مسؤول و تحت پیگرد قرار دهد.

وزارت امور خارجهٔ جمهوری اسلامی افغانستان همچنان از نهادهای بین‌المللی می‌خواهد تا با اعمال فشارهای لازم، طالبان را وادار به قطع فوری خونریزی و جنایات جنگی نمایند.