-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۴۰۰ تیر ۱۴, دوشنبه

بدخشان در آستانۀ تصرف کامل است

 طالبان همه مناطق را بدون جنگ گرفته اند.

به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، کمیته امنیت ملی دولت تاجیکستان در بیانیه‌ای اعلام کرد، بیش از ۳۰۰ پرسنل نظامی ارتش افغانستان از ولایت بدخشان فرار کرده‌اند. 

طالبان اکنون کنترل یک سوم از تمامی ۴۲۱ منطقه و ناحیه مرکزی در افغانستان را به دست دارد.

محب الرحمان، یکی از اعضای شورای ولایتی بدخشان گفت، این دستاورد در ولایت بدخشان در حالی صورت گرفته که طالبان درگیری و نبردی نداشته است.

وی که روحیه ضعیف سربازان ارتش افغانستان را علت اصلی پیشروی طالبان می‌داند، همچنین گفت: ‌متاسفانه اکثر این نیروها بدون مایحتاج مانده‌اند. اکثریت مناطق بدون حتی کوچکترین درگیری به دست طالبان افتاده است. در سه روز گذشته، ۱۰ ناحیه به دست طالبان افتاده که هشت مورد آن بدون درگیری بوده است. همچنین صدها نیروی ارتش، پلیس و اطلاعات افغانستان پست‌های خود را تسلیم طالبان کرده و از فیض آباد، مرکز ولایت بدخشان گریخته‌اند.

وی ادامه داد، حتی با وجود برگزاری نشست امنیتی روز یکشنبه برای تقویت موضع در کابل، برخی از مقام‌های ارشد ولایتی فیض آباد را به مقصد کابل ترک کرده‌اند. مناطق تحت کنترل طالبان در شمال افغانستان از نظر استراتژیکی مهم هستند چون در مرز با کشورهای آسیای میانه قرار دارند.

در همین حال، ذبیح الله مجاهد، سخنگوی طالبان نیز سقوط این مناطق را تایید کرده و گفت: بسیاری از این مناطق بدون درگیری به دست طالبان افتاد.