-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۴۰۰ شهریور ۴, پنجشنبه

سهیل شاهین: درپنجشیر کدام مقاومتی وجود ندارد!

 سهیل شاهین سخنگوی طالبان در مصاحبه با تلویزیون دولتی چینی «سی‌جی‌تی‌ان» با اشاره به سنگرگاه پنجشیر گفت: 

«هیچ مقاومتی (علیه طالبان) در آن مناطق وجود ندارد و البته که این حرف صحت دارد. ما برای آنها یک گروه از شخصیت‌های مذهبی و دینی فرستادیم. می خواهیم که این موضوع از طریق مذاکرات و ابزار مسالمت آمیز حل شود و ما تلاش زیادی برای این موضوع خواهیم کرد اما اگر آنها جنگ را به جای ابزارهای مسالمت آمیز برگزینند، مسئولیت این موضوع بر گردن خود آن هاست و نه ما».

سخنگوی طالبان ادامه داد: «وقتی که همه ابزارهای مسالمت آمیز موثر نیافتاد در آن صورت ما واکنش خودمان را نشان خواهیم داد اما مسئولیت این موضوع بر عهده ما نیست بلکه بر گردن آنهاست».

سخنگوی طالبان در پاسخ به سوالی درباره احتمال اقدام کشورهای غربی در اعمال تحریم علیه طالبان، آن را یک «تصمیم مغرضانه» خواند و گفت: «چنین کاری (تحریم) علیه مردم افغانستان خواهد بود. مردم افغانستان 20 سال علیه اشغالگری جنگیدند و این یک قیام مردمی بود».

 سهیل شاهین افزود: «ما وارد یک مرحله جدید شدیم، مرحله صلح، همزیستی مسالمت آمیز، وحدت ملی مردم افغانستان. در نتیجه همکاری‌های زیاد و حمایت مالی در این برهه حساس نیاز وجود دارد».

سخنگوی طالبان با اشاره به مذاکرات برای تشکیل حکومت جدید گفت: «موضوعات کلیدی این است که ما همه سیاستمداران افغانستانی، شخصیت‌های افغانستانی را داریم تا بخشی از حکومت آینده فراگیر افغانستان باشند».

وی افزود: «همکاران ما در کابل و بزرگان ما، رهبران در کابل، آنها مکالمات و دیدارها با دیگر شخصیت‌ها یا سیاستمداران افغانستانی که عضو (امارات) اسلامی (افغانستان) نیستند را تماشا کرده‌اند».