-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۴۰۰ مرداد ۲۹, جمعه

اشرف غنی، نگذاشت تجربۀ دکتر نجیب الله تکرار شود

 از فرار ناموفقانه نجیب احمدزی تا فرار موفقانه غنی احمدزی

هارون امیرزاده

لندن _ 19.08.2021میگویند تاریخ دو بار تکرار می شود، بار اول تراژیک و بار دوم کمیک. ما شاهدان زنده این تکرار ها در سه دهه اخیر هستیم. چنانچه 29 سال قبل مرحوم نجیب الله ، رییس جمهور وقت افغانستان پس از آنکه نتوانست دولت، حزب و رفقایش را دست بسته به گلبدین حکمتیار در تحت حمایت پاکستان تسلیم کند و خود به کمک بنون سیوان، نماینده خاص ملل متحد در امور افغانستان سرفرازانه به هند نزد خانواده اش پرواز کند، نیروهای امنیتی دولت خودش مانع فرارش  از کشور شدند.  در نتیجه  در نمایندگی  سازمان ملل در کابل پناهنده شد و اما 4 سال بعد توسط طالبان به دارآویخته شد. هر چند نجیب موفق به فرار نشد، ولی خلای قدرت که ایجاد شد، آخرین میخ را به تابوت دولتش کوبید.

فرار و سقوط حکومت نجیب با این شیوه بزرگترین درس سیاسی به سیاستمداران نسل بعدی بجا گذاشت که خیانت از درون بویژه رهبری یک کشور عواقب جبران ناپذیر دارد.

اشرف غنی وقتی بقدرت رسید بار ها تکرار کرد که او اشتباه نجیب را تکرار نمی کند. او همچان با تعنه به شاه امان الله  گفت که او مثل شاه امان الله بزدلانه فرار نخواهد کرد و مردم را تنها رها نخواهد کرد.  

لاف های او را بسیاری ها باور می کردند و تصور می کردند که او با وجود بنیه ضعیف  و کهن سالی و امراض مزمن، ولی خیلی جسور است و مثل نجیب و شاه امان الله  فرار نخواهد کرد.

واقعیت اینست که  اشرف غنی خیلی آگاهانه و پلان شده ارتش افغانستان و خیزش های مردمی را  بدست برادران طالبش سلاخی نموده و ارتش و نیروهای دفاعی کشور را متلاشی کرد. در نتیجه  در ظرف  چند هفته گروهای انتحاری و انفجاری موترسایکل سوار را با سلاح های مودرن نیروهای امنیتی افغانستان تسلیح نموده نخست شمال و بعد جنوب را به آنان تسلیم نمود. در نتیجه طالبان را تا دروازه های کابل بگونه برق آسا رساند. بدین ترتیب همه جهانیان و حتا اربابان او در کاخ سفید را شگفت زده ساخت و خود با همدستانش موفقانه با بکس های پر ازدالر به امارت متحده عربی فرار کرد.

 او درست گفته بود که اشتباه نجیب را تکرار نمی کند. به بیان دیگر کاری را که نجیب تمام نتوانسته بود، او 29 سال بعد موفقانه تمام کرد.  اما او بزرگترین خیانت به کشور و بویژه هوادارانش کرد که ساده لوحانه او را " متفکر بابا" و ده ها القاب متملقانه می دادند که او هرگز شایسته آن نبود. 

او نتنها هواخواهانش را سر افگنده ساخته است، بلکه اربابانش در کاخ سفید را نیز  گیچ ساخته است. چنانچه ترامپ او را " سر دسته کلاه برداران" می نامد و رهبران کشور های غربی او را یک بزدل و خاین می شمارند.

به باور بسیاری ها اشرف غنی نه تنها یک آدم  خود کامه و روانی بود، بلکه یک  دروغگوی حرفوی و پر رو نیز بود.  به نظر می رسد که بازی او به انجام نرسیده است.  چنانچه اخیراً بعد از فرار بزدلانه سر از امارت متحده عربی کشیده و حالا داستان سرایی می کند که  گویا" بخاطر جلوگیری از خونریزی" کشور را ترک کرد و یا هم اگر فرار نمی کرد مثل نجیب الله سرش به دار می رفت.

 او هنوز رسماً استعفا نداده است و تصور می کند که هنوز هم رییس جمهور قانونی افغانستان است. این در حالیست که پس از فرار وی، محافظ خاصش بدستور معصوم استانکزی، شخصیت مرموز و نماینده خاصش در دوحه کلید ارگ را به برادران تروریستش که تمام هست و بود ، غرور و شرف افغانستان را در پای آنها قربانی کرد، در حضور رسانه ها با افتخار تسلیم نمود.

جالب اینست که اشرف غنی وعده نموده  به افغانستان برمی گردد و در تحکیم پایه های لرزان امارت اسلامی طالبان در کنار حامد کرزی، گلبدین و عبدالله خدمت خواهد کرد.

به باور این قلم داستان اشرف غنی ختم است، او یک خاین ، یک بزدل و یک مرده سیاسی  بیش نیست، ولی کلیه مردم افغانستان بهای میراثهای خانمانسوز اورا  برای سالیان طولانی  خواهند پرداخت. 

*******