-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۴۰۰ شهریور ۷, یکشنبه

طالب، خریطۀ جیب خود را کلان دوخته!

 


رابطه طالبان با ایران، پاکستان و چین و روسیه استراتژیک است.

طالبان، اگر هیچ چیز در 20 سال گذشته یاد نگرفته باشند، مانور سیاسی را خوب یاد گرفته اند. آنها با همین مانور هم نیروها و پیاده نظام چندگانه خود را مهار می کنند و هم کشورهای  همسایه را به حمایت فرا می خوانند. همزمان با سفر وزیر خارجه پاکستان به جمهوری های آسیائی همسایه این کشور و سپس رسیدن به تهران و ملاقات با وزیر خارجه جدید ایران، محمد نعیم سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر در یک مصاحبه گفت:

روابط ما با ایران، پاکستان، روسیه و چین برای امروز نیست. آنها نگران قدرت گرفتن ما نیستند. چین همسایه خوبی برای افغانستان است و ما با این کشور روابط بسیار خوبی داریم. کشورهایی که از آنها نام بردم برخلاف کشورهای غربی نگران به قدرت رسیدن طالبان نیستند.

(هدف اول وزیرخارجه پاکستان از سفر به ایران و چند کشور دیگر همسایه افغانستان، دادن اطمینان به رهبران این کشورها درباره معقول و منطقی بودن طالبان و ضرورت به رسمیت شناختن آن است)