-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۴۰۰ مرداد ۱۹, سه‌شنبه

پاکستان: گناه ما چیست که اردوی افغانستان تسلیم طالب می شود؟


 به نقل از رویترز، شاه محمود قریشی، وزیرخارجه پاکستان در یک کنفرانس خبری پرسید ظرفیت سازی برای ارتش افغانستان،‌ آموزش و تجهیزات ... کجا هستند؟
وی گفت:  مسائل مربوط به حکومت و نابودی نیروهای دفاعی ملی افغانستان باید مورد بررسی قرار گیرد.

او گفت نمی‌توان پاکستان را مسئول شکست دیگران دانست.

قریشی گفت: اسلام‌آباد طرفدار هیچ گروهی در افغانستان نیست. فقدان اراده برای جنگ، تسلیم شدنی که در افغانستان می‌بینیم ... آیا ما مسئول آن هستیم؟ نه.

قریشی گفت، اسلام آباد نگران خشونت و عدم پیشرفت مذاکرات است. پاکستان بیشترین ضرر را از افغانستان ناپایدار به عنوان یک همسایه مستقیم دارد.

وزیر خارجه پاکستان با زیر سوال بردن خروج نیروهای آمریکایی، گفت که پاکستان فکر می‌کند خروج با پیشرفت مذاکرات صلح مرتبط است. دیگر کشورهای منطقه، از جمله افغانستان، آنچه را که آنها خروج شتابزده و بدون قید و شرط نیروهای خارجی می‌نامند، عامل موفقیت طالبان می‌دانند.

قریشی گفت، جلسه‌ای که چهارشنبه در دوحه با "تروئیکا" برگزار می‌شود، بستری برای بحث در مورد افغانستان به رهبری آمریکا، چین، روسیه است. از سوی دیگر معید یوسف، مشاور امنیت ملی پاکستان نیز گفت که یک جنگ طولانی مدت در افغانستان "کابوس" پاکستان است.

معید یوسف به خبرنگاران خارجی در پایتخت پاکستان گفت که واشنگتن باید پیشقدم باشد تا دولت افغانستان و طالبان را به پای میز مذاکره بازگرداند.

وی گفت، پاکستان به طالبان فشار می‌آورد تا به مذاکرات بازگردند، اما حتی نتوانسته آنها را متقاعد کند که گذرگاه مرزی اسپین بولدک در جنوب شرقی افغانستان را باز کنند.

طالبان با آغاز خروج نهایی نیروهای آمریکایی و ناتو، کنترل گذرگاه‌های استراتژیک و پرسود مرزی، از جمله گذرگاه اسپین بولدک با پاکستان را در دست گرفتند. طالبان گذرگاه جنوب شرقی افغانستان را پس از آنکه اسلام آباد خواستار گذرنامه افغانستانی‌ها و گذرنامه ویزای پاکستان شده بود، بستند، چیزی که قبلاً مورد نیاز نبود.

طالبان، پاکستان را متهم به وضع قوانین جدید برای جلب رضایت کابل و اشرف غنی، رئیس جمهور کرده است. آنها مرزها را بستند و تاکید کردند که پاکستان سیاست سهل گیرانه قبلی را که طبق آن هزاران نفر روزانه و به ندرت با نشان دادن حتی شناسنامه محلی تردد می‌کردند را لغو کرده است. در نتیجه، هزاران افغان و پاکستانی در مرز گیر کرده و صدها کامیون حامل کالاهای فاسدشدنی منتظر عبور هستند.

با نزدیک شدن به مهلت 31 اوت برای خروج نهایی سربازان آمریکایی و ناتو از افغانستان، یوسف خواستار "تلاش مجدد  و تجدید قوا" شد تا تلاش شود تا "بازیگران سیاسی افغان ... در یک اتاق ... برای حرکت رو به جلو" با یکدیگر رایزنی کنند.

اما حملات طالبان با اظهارات رهبری سیاسی آنها در قطر که از مذاکرات حمایت می‌کند، مغایرت دارد. نیروهای شورشی هیچ نشانه‌ای از تمایل به مذاکره نشان نداده‌اند، در عوض در میدان نبرد با پیشروی، پنج مرکز استان را در کمتر از یک هفته تصرف کرده‌اند.

یوسف، افغانستان را متهم به مقابله با پاکستان کرد و آن را مسئول پیشروی طالبان دانست و خواستار اثبات اتهامات کابل در جلسه اخیر شورای امنیت سازمان ملل متحد مبنی بر عبور 10 هزار جنگجو از پاکستان به افغانستان شد. در عوض، او به عملکرد نیروهای دفاعی و امنیتی ملی افغانستان در مناطقی که مناطق خود را رها کرده بودند و گهگاه برای فرار از پیشروی طالبان به تاجیکستان یا ایران یا پاکستان گریختند، اشاره کرد و گفت: به ما گفته می‌شود که بیش از یک تریلیون دلار به افغانستان و بیشتر آن به نیروهای امنیت ملی افغانستان اختصاص داده شده است تا ارتش و نیروهای امنیتی ایجاد شود. ... چه اتفاقی برای این نیروی مجهز و آموزش دیده افتاد؟!