-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۴۰۰ شهریور ۴, پنجشنبه

جمبوری فراری بابا/ بی سوادی که توهم دانایی داشت

 نجیب بارور

سال‌ها اسم یونس قانونی بد بود که معامله‌گر است. اما معامله‌گری حقیرتر از صالح تاریخ به حافظه نخواهد داشت. این بی‌سواد و کودن که خودش را دومین نابغه استخباراتی شرق می‌دانست، مثل متفکر تقلبی توهم دانایی داشت در حالی‌که نادان‌ترین سیاست‌گر معاصر تاجیکان همین آدم پوپولیست و تاجر است. 

زمانی‌که معاون نخست رئیس‌جمهور شد، چون می‌دانستم سرنوشت جمعی به تصمیم‌های غلط او بستگی دارد، بارها برایش گفتم و نوشتم که ساختار سیاسی افغانستان سهمیه‌بندی شده است، خودت را صاحب این امتیاز بدان و مثل مامور در روایت قومی غنی منحل نشو، اما در پاسخ گفت دیدگاه‌های تو به سیاست‌گذاری‌های ما صدمه می‌زند و دهن‌های کرایی‌اش را وظیفه داد که علیه من تبلیغ کنند، یکی از آن دهن‌های پلید که از هم‌دیارانم بود در فیسبوک علیه من بسیار ناروا نوشت.

 این بی‌عقل و بی‌شعور تا آخرین لحظه‌ی تحویل ولایت‌ها در کنار فراری‌بابا ماند و الف تا یا حرفی به زبان نیاورد. حالا با بی‌شرمی رفته در پنجشیر و خودش را جاگزین خودخوانده ریاست‌جمهوری می‌داند. آیا کسی نیست که یک سیلی محکم در گوش این بیهوده بزند و از وی بپرسد که تو به حیث معاون اول وقتی معامله کردی و دست عبدالله را از حکومت کوتاه کردی، در زمان تحویل دادن قول اردوها و ولایات مشغول چه بودی؟ هرکسی این بی‌شعور را یک سیلی بزند، دستش را خواهم بوسید. او را از پنجشیر و از کنار احمد دور کنید که بی‌اصول‌ترین و مشکوک‌ترین انسان افغانستان است. خداوند بیش‌تر از این او را شرمنده کند.