-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۴۰۰ مرداد ۲۲, جمعه

بازگشت قطعات نظامی امریکا به خاطر دپلومات ها نیست

 سه هزار سرباز امریکایی و ظاهراً 600 نظامی انگلیسی علی الحساب دوباره به سوی افغانستان رخ کرده اند. این عملیات بازگشت به خاطر دپلومات ها نیست؛ افزایش فشار عاجلی است که چین، روسیه، ایران و پاکستان بر تصرف کلان شهرها از جمله پایتخت افغانستان اعمال کرده اند. امریکا در دوحه موضع ضعیف دارد و حتی ممکن است طالبان پیشنهاد آتش بس امریکایی را رد کنند. این که بعضی ها خوشحال اند که عبدالله نقشی در حکومت آینده موقتی دارد یا ندارد، برای افغانستان و مردم ما یک پول سیاه هم ارزش ندارد.

حلقات تأثیر گذار درامریکا درک کرده اند که جوبایدن دربرخورد با افغانستان ره انحراف رفته است. 

قانونگذار امریکایی: خلیلزاد باید استعفا بدهد.

مایک والتز، قانونگذار جمهوریخواه امریکایی می‌گوید که زلمی خلیلزاد، نمایندۀ ویژۀ ایالات متحده در امور مصالحۀ افغانستان باید استعفا بدهد. او با اشاره به طالبان گفت:  طالبان یک گروه ولگرد اند. استراتیژی خلیلزاد ناکام شده است.

درهمین حال دکترعبدالله در دوحه به عنوان عامل وزارت خارجه امریکا حکماً مطابق فرمایش عمل می کند. اما من فکر می کنم که نقش عبدالله اصلاً جلوگیری از شروع خیزش مقاومت مسلحانه با محوریت پنجشیر است. او را واداشته اند تا سران پنجشیر را با وعده های واهی، درانتظار نگه دارد. دیدیم که انتظارت و «اجازه » گیری های عطا نور، مارشال دوستم و اسماعیل خان، به کجا ختم شد.

امریکایی ها بر می گردند که تا فیصله شدن قضیه بین المللی، اگر بتواند از سقوط کابل به نفع متفقین جلوگیری کرده و نگذارند که دربحبوحۀ تشدید جنگ و تخاصم، قوای شمالی و پنجشیر بر تأسیسات بگرام مسلط شود. 

اجماع سیاسی و بندوبست جنگی هنوز هم بین بلخ، شبرغان، هرات و پنجشیر برقرار نیست و من فکر می کنم که تا دور دیگرشکست ها و صورت بندی مقاومت مسلحانه، نیز اجماعی وجود نه خواهد داشت. نسل اول گروه های مجاهدین از میدان تعامل درحال خروج است.