-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۴۰۰ مرداد ۲۱, پنجشنبه

مقاومت به زودی حرکت خود را آغاز می کند


جاوید کوهستانی در صحبت با خبرگزاری ایرنا گفت که فرمانده لشکر ۲۰۹ شاهین که با طالبان هم دست بود، از مقر فرماندهی اش فرار کرد. 

 این فرمانده در صدد بود که شهر مزارشریف را به طالبان واگذار کند و عقب نشینی شمار دیگری از نیروهای ارتش در شهرستان نجراب استان بغلان در شب گذشته به دستور وی صورت گرفته بود.

وی اظهار داشت که بخشی از دولت در خدمت طالبان و تروریست ها قرار دارد؛ بخش هایی از دولت با تضادهای قومی، فرهنگی و منطقه ای که دارند نیز در خدمت طالبان قرار دارند. 

کوهستانی  گفت که چگونه هلمند و قندهار که جنگ طی یک ماه گذشته حتی در داخل شهرها کشیده شده و تنها ادارات دولتی در کنترل دولت است، سقوط نمی کند اما شهر ایبک  بدون جنگ به دست طالبان افتاد.

وی افزود: به نیروهای ارتش در شهر ایبک بدون جنگ دستور عقب نشینی داده شده است و این طرح به سرعت ادامه دارد. دولت در یک بازی پیچیده فرماندهان و رهبران سابق سیاسی و جهادی را تنها به حرف بازی داده و بطور عملی هیچ کمکی به آنها برای مهار جنگ و مقابله با طالبان انجام نداده است.

به گفته وی، محمداسماعیل خان و عبدالرشید دوستم و عطامحمد نور این موضوع را به صورت واضح به رسانه ها گفته‌اند اما فشارهای روزهای اخیر این فرماندهان که تصمیم گرفته اند بدون گوش دادن به دولت مرکزی مقاومت علیه طالبان را آغاز کنند، دولت را مجبور کرده است که برای جلوگیری از افشا شدن کامل برنامه خود، به آنها  کمک کنند.

به گفته کوهستانی هرچند اکنون کارد به استخوان رسیده اما با وجود آن اقدام کرده اند و پرچم مقاومت به‌دور از کنترل دولت در پنجشیر، تخار و بلخ بلند کرده اند و دیگر مناطق نیز اقدام خواهند کرد.

وی  افزود: دوستم تصمیم دارد که از طریق قرارگاه صحرایی عملیات بازپس گیری شهر شبرغان را آغاز کند  اما دقیق نمی داند که اقدامات تا چه اندازه برای عملی شدن، آماده شده است.

این کارشناس نظامی افغان گفت که  بازی بسیار پیچیده برای داعش سازی در شمال و یا جلوگیری از داعش سازی توسط طالبان در حال عملی شدن است اما روشن نیست که مخالفان داعش پیروز می شوند و یا حامیان داعش موفق می شوند پرچم طالبان را سیاه کنند.