-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۴۰۰ شهریور ۱۴, یکشنبه

بازی از سر گرفته می شود

 مارک میلی، رییس ستاد مشترک ارتش امریکا اعلام کرد: «احتمال وقوع یک جنگ داخلی گسترده در افغانستان وجود دارد و این مساله می‌تواند منجر به بازسازی القاعده یا رشد داعش و سایر گروه‌های تروریستی شود.»

 او افزود می‌توان طی ۱۲ تا ۳۶ ماه شاهد تجدید حیات تروریسم در این منطقه بود.

به نظر می رسد که امریکا و هند، دام خطرناکی به پاکستان و چین گذاشته اند. اکنون کارخانه های تولید تروریزم درپاکستان، خدمات خود را به استراتیژی چین ارائه می کنند. بنا برین، یک قدرت بسیار قوی ضد تروریزم پاکستانی باید درافغانستان ظهور کند تا محاسبات و ساختار آنان را متلاشی کند. منشاء این قدرت، پنجشیر است. 

آیا خروج عجولانۀ امریکا از افغانستان، دامی برای پاکستان و طالبان است؟ این طور پیداست که چنین است. پنجشیر سنگرگاه نا شکن است. بعد از دو دور جنگ پرتلفات طالبان با پنجشیر، چه واقعه یی پیش می آید؟ وقتی تلفات طالب از ده هزار بگذرد، قدرت تعرض باقی نمی ماند. آنگاه، از کابل تا آمو دریا، بستر زندۀ مقاومت ملی خواهد بود.