-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۴۰۰ شهریور ۲۵, پنجشنبه

گنجینۀ باختر دربازار عتیقه فروشی تهران؟

 ۸صبح، کابل: یک سایت خبری ایران ادعا کرده است که محموله زرین افغانستان شبیه به آثار طلاتپه که گنجینه بزرگ باختر از آن به دست آمده است، از یک بازار عتیقه‌فروشی در مازندران این کشور سر درآورده است.سایت خبری «صدای میراث» روز چهارشنبه، بیست‌وچهارم سنبله، با نشر گزارشی گفته است که حدود دو ماه پیش یک محموله ۱۲ کیلوگرامی از آثار زرین افغانستان شبیه به آثار طلاتپه که گنجینه بزرگ باختر افغانستان از آن به دست آمده است، از آن کشور وارد ایران شده و پس از آن سر از شهر مازندران این کشور درآورده است.

این سایت خبری تصریح کرده است که این اجناس شامل دو عدد دست‌بند زرین مزین بر نقوش حیوانی با سر اژدها و «فیروزه‌کاری» شده، یک عدد گردن‌بند زرین با نقش و سوژه اژدها و فیروزه‌کاری شده، یک عدد کمربند با نقش اژدها و هشت عدد گوشواره زرین مزین به سنگ‌های فیروزه و دکمه‌های زرین و آویزهای زرین البسه است.

صدای میراث ادعا کرده است که اشیای تاریخی حدود دو کیلو و ۱۷۰ گرام از این آثار زرین در بازار زیرزمینی عتیقه‌فروشی به مبلغ پنج میلیارد تومان از سوی یکی از خریداران معروف آثار تاریخی در ایران خریداری شده است. طبق این ادعاها، ۶۰۰ میلیون تومان نیز در این معامله سهم فرد واسطه‌ای شده است که خریدار را برای این محموله زرین معرفی کرده است.

این در حالی است که حدود سه ماه پیش، محمدقاسم وفایی‌زاده، سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ حکومت اشرف غنی، از افزایش حفاری‌های غیرمجاز در طلاتپه افغانستان و دیگر محوطه‌های تاریخی کشور خبر داده بود. طبق ادعای سایت خبری صدای میراث، حفاری‌های غیرقانونی هم‌اکنون نیز ادامه دارد و طالبان تاکنون قادر به جلوگیری از این حفاری‌ها نشده‌اند.

هم‌چنان این سایت خبری خاطرنشان کرده است که قاچاقچیان اشیای تاریخی در ایران در تلاش بودند تا این محموله باستانی را برای فروش به مجموعه‌داران لندن ببرند؛ اما از سوی آن‌ها پاسخ رد دریافت کرده‌اند. به گفته این سایت، حالا این قاچاقچیان تلاش دارند که بخشی از این محموله باستانی را به خریداران چینی بفروشند.

با این حال این سایت خبری افزوده است که محموله وارد شده از افغانستان به ایران، از مسیر مرزهای خراسان و شهر مشهد به ساری رسیده و صدای میراث از آن مطلع شده است که قاچاقچیان اشیای تاریخی به دلیل آن‌که امکان فروش این آثار در بازار شناخته‌شده منوچهری تهران را ندارند، این آثار را به مازندران و شهر ساری منتقل کرده‌اند تا آن‌ها را با عنوان آثار ایرانی به خریداران بفروشند. کارشناسان بازار قاچاق اشیای تاریخی اما به صدای میراث خبر داده‌اند که این آثار شباهت بسیار زیادی به اشیای تاریخی طلاتپه افغانستان و گنجینه بزرگ باختر دارد.


ا