-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۴۰۰ مهر ۱, پنجشنبه

کریم خلیلی: مجبوریم تفنگ برداریم

 محمدکریم خلیلی، رهبر حزب وحدت افغانستان هشدار داده که اگر طالبان دست از استبداد نکشد، هزاره‌ها هم مقابله مسلحانه خواهند کرد. آقای خلیلی به خبرگزاری تاس روسیه گفت: «ما نباید مجبور ساخته شویم برای حفظ زندگی و حقوق اولیه مردم خود به مسیر مقاومت مسلحانه کشانده شویم.»

متن این گفتگو روز چهارشنبه (۳۱ سنبله) در خبرگزاری دولتی تاس روسیه منتشر شده است.

خلیلی در پاسخ به این سوال که آیا هزاره‌ها هم آماده پیوستن به نیروهای مسلح هستند، گفت: «تاکنون کابینه دولت موقت [طالبان] به هیچ وجه فراگیر نیست. تداوم چنین وضعیتی برای دیگر نیروهای سیاسی و گروه‌های قومی غیرقابل پذیرش است. این وضعیت یقیناَ برای تاجیک‌ها و ازبک‌ها قابل تحمل نیست. آن‌ها با هزاره‌ها دوباره به میدان جنگ باز خواهند گشت.»

همزمان او ابراز امیدواری کرد که جامعه جهانی بر طالبان فشار وارد کند تا خواست خود را بر کل مردم افغانستان تحمیل نکند و از بروز جنگ داخلی جلوگیری شود. او با اشاره به جنگ داخلی گفت:‌‌ «ما هنوز از آن رنج می‌بریم و امیدواریم که طالبان از [تجربه] دهه ۱۹۹۰ درس بگیرند و برای ایجاد یک دولت همه‌شمول آماده باشند و از استبداد دست بکشند».