-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۴۰۰ شهریور ۲۰, شنبه

افزایش قدرت منطقه ای پاکستان با حاکم شدن طالبان درافغانستان

 راشا تودی- ترجمه رضا نافعیحدود سه هفته پس از به قدرت رسیدن در افغانستان ، طالبان اولین مسئولان  دولت موقت خود را معرفی کردند. کشوری  که تا کنون جمهوری اسلامی افغانستان نام داشت  از این پس امارت اسلامی افغانستان خوانده خواهد شد. به استثنای سه نفر ، همه اعضای تعیین شده دولت به گروه قومی پشتون تعلق دارند.  دوتن از مسئولان غیر پشتون تاجیک هستند و سومین نفر ازبک است.  در پی یافتن کس یا کسانی از قوم هزاره نیز نباید بود.

تشکیل این دولت انتقالی افغانستان بار دیگر تأثیر پاکستان بر جنبش طالبان را آشکار کرد. یک نگاه به لیست مقامات جدید برای نشان دادن گستره نفوذ پاکستان در افغانستان کافی است.

بویژه در راس وزارت کشور سراج الدین حقانی رهبر شبکه افراطی حقانی قرار دارد. شبکه حقانی در ایالات متحده به عنوان «گروه تروریستی» طبقه بندی شده است.

گفته می شود که این گروه قدرتمند دردرون طالبان با سازمان اطلاعات داخلی پاکستان (ISI) روابط نزدیک دارد. این نکته از دیرباز رازی آشکار بوده است که  سرویس های اطلاعاتی پاکستان از طالبان افغانستان حمایت می کنند.

هنگام حمله نظامی طالبان برای کسب قدرت نیز دولت پاکستان به آنها کمک کرد. در چند روز گذشته ، نبردهای شدیدی بر سر آخرین سنگر نیروهای موسوم به مقاومت در دره پنجشیر، بین طالبان و حامیان احمد مسعود ، پسر احمدشاه مسعود ، مبارز مشهور ، آغاز شد. همچنین گزارش های تأیید نشده حکایت از آن دارند که  پهپادهای جنگی پاکستانی برای حمایت از طالبان بکار گرفته شده اند.  صدها افغان در کابل ، پایتخت این کشور، علیه اِعمال نفوذ پاکستان بر کشورشان تظاهرات کردند.

فیض حمید رئیس سرویس مخفی پاکستان ISI هفته گذشته با مقامات طالبان در کابل دیدار کرد.  پیش از این نخستین تلاش طالبان برای تشکیل دولت شکست خورده بود. بارها و بارها گمانه زنی شده و می شود  که خود ISI  پشتیبان پنهان   طالبان در افغانستان است. به ویژه در چند سال اول ، طالبان تعداد زیادی از شبه نظامیان خود را از اردوگاه های مهاجرین افغان در مناطق آنسوی مرز با کشور همسایه که عمدتا پشتون نیز هستند ، به خدمت گرفتند.

پاکستان خود نیز جنبش طالبان پاکستانی (TTP) را چالشی برای امنیت داخلی خود می داند و امیدوار است که طالبانی که حالا در افغانستان حاکم شده اند به پاکستان کمک کند تا طالبان پاکستانی را کنترل کند.

پاکستان از مدت ها پیش مطمئن بود که طالبان در افغانستان دولت خود را تشکیل خواهند داد.  پاکستان به عنوان یک قدرت هسته ای می خواهد نفوذ خود را در منطقه گسترش دهد.  افغانستان نقش مهمی در بلندپروازی های پاکستان دارد. دست یافتن طالبان به قدرت در افغانستان قطعا موقعیت پاکستان را در سراسر منطقه  تقویت خواهد کرد.

پاکستان در حال حاضر همکاری نزدیکی با چین دارد و مانند طالبانی که در افغانستان حاکم شده نسبت به سرمایه گذاری چینی در افغانستان امیدوار است .

فعلا فشارها در سراسر جهان برای تصمیم گیری در مورد به رسمیت شناختن دولت طالبان در حال افزایش است.

تا کنون ، بسیاری از کشورها گفته اند که به رسمیت شناختن دولت طالبان  بستگی به این دارد که آیا همه قومیت های افغانستان در دولت طالبان حضور خواهند یافت. بنظر میرسد که چین بگونه ای دیگر به موضوع می نگرد.

پس از تشکیل دولت موقت توسط طالبان ، پکن از پایان یافتن «سه هفته بی نظمی» در کابل استقبال کرد و از طالبان خواست تا نظم را در این کشور برقرار کنند.

به نظر می رسد که برای کشورهای همسایه افغانستان نیز، پس از خروج آشفتۀ نیروهای نظامی غربی از آن کشور اینک هنگام تلاش برای تجدید ساختار در منطقه فرا رسیده است.

با خروج آمریکا از منطقه، قطعاً فضای بیشتری برای قدرت هسته ای پاکستان در منطقه وجود خواهد داشت تا نفوذ خود را افزایش داده و هند رقیب اصلی خود را پس براند. همه چیز بستگی به این دارد که آیا طالبان در تحکیم قدرت خود در افغانستان و حل درگیری های قومی قدیمی موفق خواهند شد یا نه. زیرا در اسلام آباد مردم بر این عقیده اند که یک دولت طالبان که قدرت خود را با سایر قبایل تقسیم نکند، نمی تواند در دراز مدت در افغانستان حکومت کند. از این رو می توان انتظار داشت که اسلام آباد تنها پس از مشورت با سایر بازیگران اصلی که شامل روسیه و ایالات متحده در کنار چین می شود، رسماً در مورد به رسمیت شناختن دولت طالبان تصمیم بگیرد.

در نهایت ، ایالات متحده در افغانستان به اندازه اتحاد جماهیر شوروی در پایان جنگ سرد یا انگلیسی ها در رویارویی خود با امپراتوری روسیه در 150 سال پیش در افغانستان شکست خورد.

با این حال ، شکست فعلی در افغانستان یک فاجعه بود ، به ویژه برای غرب ، زیرا ایالات متحده علاوه بر عقب نشینی خفت بار در جریان تخلیه هموطنان و افغان هائی که با امریکا همکاری کرده بودند  نیز، تحقیر شد.

افغانستان همواره قبرستانی بوده است برای  امپراتوری ها. از این گذشته ، پاکستان که افغانستان را اشغال نکرده اکنون در تلاش است تا منطقه نفوذ خود را بر روی نقشه سیاسی با افغانها از طریق زمینه فرهنگی و مذهبی مشترک گسترش دهد ، در حالی که نظم جهانیِ تک قطبیِ ایالات متحده بیشتر عقب رانده شده است و اکنون بر لب پرتگاه قرار دارد.