-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۴۰۰ مهر ۴, یکشنبه

بیانیۀ مشترک بسیار مهم

 ۸ صبح، کابل: رهبران امریکا، آسترالیا، هند و جاپان برای اولین بار در یک نشست مشترک در مورد امنیت منطقه‌ای گفته‌اند که سیاست‌های دیپلماتیک، اقتصادی و حقوق بشری خود در قبال افغانستان را هماهنگ می‌کنند.

رهبران این چهار کشور روز جمعه، دوم میزان، نشستی را زیر نام «QUAD» برگزار کردند. در این نشست، این کشورها بر اهمیت مبارزه با تروریسم در افغانستان و استفاده نشدن از خاک این کشور به‌حیث پناه‌گاه گروه‌های تروریستی تأکید کرده‌اند.

این کشورها هم‌چنان تأکید کرده‌اند که  همکاری‌های ضد تروریستی و بشردوستانه خود را در ماه‌های آینده مطابق با قطع‌نامه ۲۵۹۳ سازمان ملل متحد، بیش‌تر خواهند کرد.

افزون بر این، کشورهای عضو QUAD با تأکید بر اهمیت مبارزه با تروریسم در افغانستان، خاطرنشان کرده‌اند که نباید از خاک این کشور برای حمله بر کشورهای دیگر، پناه دادن یا آموزش تروریست‌ها و برنامه‌ریزی یا تأمین مالی اقدامات تروریستی استفاده شود.

در همین حال، آنان هرگونه حمایت لوجستیکی، مالی یا نظامی از گروه‌های تروریستی که این گروه‌ها را قادر به حملات برون‌مرزی کند را محکوم می‌کنند.

امریکا، آسترالیا، جاپان و هند در بیانیه مشترک خود از طالبان خواسته‌اند ‌که برای شهروندان افغانستان مایل به خروج از این کشور، گذرگاه ایمن ایجاد و حقوق بشر همه افغان‌ها از جمله زنان، کودکان و اقلیت‌ها را رعایت کنند.