-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۴۰۰ شهریور ۱۶, سه‌شنبه

دولت کابل در اسلام آباد تشکیل می شود

پیک نت: نخست وزیر پاکستان عملا دلال جلب مشروعیت برای حکومت طالبان شده و درحالیکه نظامیان این کشور در افغانستان مشغول سازمان دادن ارتش منظم طالبان با سلاح های بجا مانده از امریکا در این کشورند، وی نیز سرگرم تماس و مذاکرات سیاسی با کشورهای مختلف برای جلب اعتماد آنها به طالبان و قبول حاکمیت آنست. وی در روزهای اخیر با ولیعهد عربستان و امارات تماس تلفنی گرفته و تحولات و رویدادهای افغانستان را برای آنها تشریح کرده است. عملا در نقش صاحب قدرت در افغانستان و رئیس یک مستعمره! گفته می شود همینگونه تماس ها با ترکیه  و قطر نیز گرفته شده و نوعی همآهنگی با این مجموعه کشورها برای قبول حاکمیت طالبان در افغانستان بوجود آمده است. 

از میان این کشورها، فعلا قطر علاوه بر ارسال کمک های غذائی با پروازهای فوق العاده، کمک مالی نیز در اختیار حکومت طالبان گذاشته است. ظاهرا ترکیه نیز آموزش واحدهای نظامی طالبان را قبول کرده است. مجموعه این همکاری ها با نظر مثبت و موافقت امریکا درحال شکل گیری است. نکته مهم دیگر؛، آنست که همه این کشورها دارای اکثریت سنی هستند و از این نظر نیز پیوند مذهبی با طالبان دارند. 

ایران تاکنون، بسیار محتاط و با درایت و دوراندیشی با استقرار طالبان در افغانستان برخورد کرده و ظاهرا درحال سنجش اوضاع و نوعی هم آهنگی با چین و روسیه به عنوان دو متحد خود و حتی پاکستان به عنوان کشوری که دوستی با آن را در سالهای اخیر و بدنبال تیرگی روابط پاکستان و امریکا گسترش داده است. پاکستان نیز در یک پیوند عمیق اقتصادی با چین قرار گرفته و تبدیل به یکی از مهم ترین حلقه های جاده ابریشم شده است. جاده و طرحی که ظاهرا افغانستان نیز به آن ملحق خواهد شد، مگر آنکه هند و امریکا موفق به جلوگیری از این پیوند شوند.