-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۴۰۰ شهریور ۱۸, پنجشنبه

میراث مسعود، ضد گلوله و ضد تیشه است


هارون معترف

 هژده‌هم سنبله، سال‌روز شهادت قهرمان ملی، تسلیت و گرامی باد!

۲۰ سال از حادثهٔ شهادت قهرمان ملی سپری شد. او در داخل و خارج به نمادی از پای‌مردی، آزادی‌خواهی، غرور و مدافع عدالت اجتماعی مبدل شد. مسعودِ شهید نام دیگر آزادی است. او با مبارزاتش روایت «مقاومت» را بنا کرد. نام احمدشاه مسعود با مبارزه، طلسم‌شکنی، برابری‌خواهی، کثرت‌گرایی سیاسی و تحقق عدالت اجتماعی عجین شده است. در بیست سالِ گذشته تلاش‌های مذبوهانهٔ صورت گرفت تا روایت قهرمان ملی را نابود کنند. سردمداران نیو افغانیزم توطیه کردند، خیانت کردند، پای دشمن دیرینه او را ISI و فاشیزم را بار دیگر به خاکش و حتا تا زادگاه و آرام‌گاهش کشاندند و پس از بیست سال شیشه‌ی روی آرامگاهش را شکستند؛ اما روایت احمدشاه مسعود نه‌شکسته است و نابود شدنی نیست، بلکه اندیشه او بیش‌تر از همیشه مورد توجه جهان قرار گرفته است.

مسعود میراثی از خود به‌جا گذاشته که نه با گلوله و نا با سر نیزه از بین نمی‌رود. روایت پایداری و مقاومت یک معنویت است که ریشه در خاک دارد و با قطع نمودن برگ‌های آن، از هزاراران جا جوانه می‌زند. امروز صدای قیام ملی و «نه» علیه استبداد و وزورگویی توسط زن و مرد افغانستانی و غیر افغانستانی در تمام جهان فریاد می‌شود. احمدشاه مسعود سنگری اعمار کرده فرامرزی و از جنس آزادی‌خواهی که نه‌تنها «احمد» در آن نشسته، بلکه میلیون‌ها انسان عدالت‌خواه در این سنگر حضور دارد. 

این سنگر همان سنگری است که بیست سال پیش هم هشدار داده بود که اگر خطر طالبانی شدن قدرت را جهان جدی نگیرد، آتش آن سراغ جهان می آید و حالا هم سنگردار او احمد مسعود هشدار می‌دهد که اگر دنیا بار دیگر توجهی به طالبانی شدن قدرت در افغانستان نکند، پیامد این بی‌تفاوتی، فاجعه‌های انسانی را به خیابان‌های تهران، واشنگتن، آمستردام، لندن، پکن و ماسکو خلق خواهد کرد. امروز پس از بیست سال شهادت مسعود قهرمان، مسعود دوم ظهور کرده که آرمان‌های نا تمام او را تمام نماید. تطبیق روایت مسعود راه دراز و راه‌روانی بی‌شماری دارد. با شکستن سنگ گور آن سردار آزاده چیزی از معنویت او کم نمی‌کند، بلکه این بی‌حرمتی اهریمنان، مردم مارا وارد یک فصل جدید مبارزات سیاسی نموده که تاوان آن را دشمن چند برابر خواهد پرداخت. 


بیستمین سال‌یاد شهادت قهرمان ملی تسلیت و گرامی باد!