-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۴۰۰ شهریور ۲۰, شنبه

پنجشیر، با جبهه سکوت دنیا نیز در نبرد است

 در پنجشیر چه می‌گذرد؟

ف. فرامرز

پس از سقوط کابل، ولایت پنجشیر وضعیت نظامی را به خود گرفت. جبهه‌ مقاومت ملی به رهبری احمد مسعود و امرالله صالح فعال‌تر شد و پنجشیر حالت نطامی را به خود گرفت. 

"ط ا ل ب ا ن" با تصرف ولایت‌های اطراف پنجشیر راه‌های اکمالاتی این ولایت را مسدود کردند. با شدت گرفتن جنگ، شبکه‌های مخابراتی را نیز قطع کردند...

حالا، تقریبن یک هفته می‌شود که غیرنظامیان به ویژه زنان و کودکان در پنجشیر، خانه و کاشانه شان را ترک کرده اند و به کوه‌ها پناه برده اند. 

مردمی که به کوه‌ها متواری شده اند، از لحاظ صحی و نبود مواد غذایی به شدت در معرض خطر قرار دارند. 

هم‌چنان نزدیک به یک‌ماه می‌شود که"ط ا ل ب ا ن" اجازه انتقال مواد غذایی را به پنجشیر نمی‌دهند و بازارها کلا بسته هستند. در حالی که گزارش‌ها می‌رسانند طالبان قفل‌های دکان‌های مردم را می‌پرانند و مال و دارایی را تاراج می‌کنند. به باغ مردم میروند و در کنار این‌که می‌خورند و می‌دزدند، شاخ‌های درختان را هم می‌شکنند. 

این در حالی‌ست که دوهفته می‌شود، طا.لبان شبکه‌های مخابراتی و انترنت را در این ولایت قطع کرده اند.

بنابراین و مشکلات فراوان دیکر، تنها خانواده‌‌هایی که امکانات دارند و زمینه برای شان مساعد است، می‌توانند از پنجشیر بیرون شوند. آن‌هم که خارج شدن از پنجشیر گذشتن از هفت خوان رستم است. این گروه، ده‌ها جای در جاده پنجشیر ایست‌های بازرسی ایجاد کرده اند، تلاشی می‌کنند، پسران جوان را لت و کوب می‌کنند و حتا مانع رفتن شان می‌شوند. 

از سویی، گروه"ط ا ل ب ا ن" در چندین منطقه بازارک، ولسوالی حصه اول و جاهای دیگر دست به قتل زنان و کودکان و افراد غیر ملکی زده اند.

با وجود این‌جنایات"ط ا ل ب ا ن" تا حالا هیچ‌نهاد و سازمانی که ادعاها و شعارهای حمایت از حقوق بشر، حقوق زن، حقوق کودک، حقوق غیرنطامیان در جنگ... را دارند، به فریاد مردم پنجشیر رسیدگی نکرده است. 

یاد داشت ۱ : عزیزانی که از پنجشیر بیرون شده اند، باید روایت‌های شان را مستند‌تر بنویسند تا به گوش جهانیان برسد که ما با دشمنی رو به هستیم که جز جنایت و وحشت چیزی را به رسمیت نمی‌شناسند. 

یاد داشت ۲: مقاومت ادامه دارد، با پنجشیر هم‌ صدا شوید، تا جنایات طالبان در این ولایت، از چشم جهانیان پنهان نماند.