-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۴۰۰ شهریور ۱۷, چهارشنبه

آقا زاده هنوز خُمار مشارکت «معنادار» است!

اشاره: در 20 سال مشارکت معنی دار نبود که حالا باشد؟ چند سال لمیدن در کرسی وزارت خارجه از چه نوع مشارکت بود؟ خواب ببینی صلاح الدین وزارت نشینی را.

 وی دربخشی از اعلامیه یی که از نام جمیعت اسلامی نشر کرده، بدون اشاره به مقاومت ملی برای نجات افغانستان چنین می گوید:

ما باور داریم که حل عادلانه منازعه برسر مبنا و ساختار قدرت که عامل اصلی جنگ داخلی کنونی افغانستان بوده است، بدون توافق همه جناح های سیاسی و اجتماعی برسر نقشه راه معقول آینده افغانستان مشمول ساختار نظام مرد‎م سالار، مشارکت معنی دار همه مردم، تامین عدالت اجتماعی و صیانت از حقوق اساسی شهروندی، ممکن نبوده و مردم در قبال آن بی تفاوت نخواهند ماند. 

تجربه انحصارگرایی و نگاه قومی به مسأله قدرت و سیاست که بارها به صورت وحشتناکی شکست خورده است، نه تنها پس از این نیز محکوم به شکست قطعی خواهد بود، بلکه رهبران و مجریان این سیاست و نقشه راه سیاسی غلط، در کنار رهبری گذشته، عامل اصلی هر بحران و فاجعه بعدی خواهند بود.

امیدواریم که جامعه جهانی بویژه کشور های همسایه و منطقه، در به رسمیت شناختن اداره‌ای که در آن رأی و اراده جمعی مردم هیچ نقشی نداشته و بازتاب دهندهٔ واقعیت‌ها و ساختار اجتماعی و قومی افغانستان نیست، عجله نکنند. به یقین که مردم افغانستان هیچگاهی رژیم های که به اساس زور و یا فشار بر آن ها تحمیل شده باشد، را نمی پذیرند و برای تغییر این وضعیت نامطلوب کنونی به وضعیت بهتر مبارزه خواهند کرد.

اما تازه ترین گزارش قند آغا قلفک پران مشعر است که این افراد از فهرست کابینه امارت اسلامی بازمانده بودند که اکنون شامل کابینه شده اند: 

۱ - محترم مولوی ستر جنرال عطا‌محمد نور، سرپرست وزارت باد‌های کشور

۲ - محترم ملا عبدالله عبدالله  سرپرست وزارت مُد.

۳ - محترم ملا حامد کرزی، سرپرست وزارت چال‌بازی.

۴ - محترم شیخ مارشال صاحب عبدالرشید دوستم، سرپرست وزارت نباشه خیر است

۵ - محترم ملا اشرف‌غنی، سرپرست وزارت گوز و گلو

۶ - محترم مولوی حاجی محمد محقق، سرپرست وزارت ریش‌خندی و فکاهی

۷ - محترم ملا فضل‌محمود فضلی، سرپرست وزارت پس‌خانه

۸ - محترم ملا شیخ شاه‌حسین مرتضوی، سرپرست وزارت بیضه مالی

۹‌ - محترم ملا گلبدین لعنت‌یار، سرپرست وزارت خراب‌کاری 

۱۰ - محترم مولانا کریم خلیلی، سرپرست اداره‌ای مستقل غرت و غرم