-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۴۰۰ شهریور ۲۳, سه‌شنبه

قوماندان گل حیدر از جنگ با طالبان دست کشید

 گزارشنامه افغانستان به نقل از منبع مطلع خبر می دهد که قوماندان گل حیدر از نظامیان قدیمی ضد طالبان از جنگ دست کشیده است. درابتداء گمان می رفت که وی درصف قشون مقاومت ملی علیه طالبان قرار دارد، اما اکنون فاش شده است که گل حیدر با دکترعبدالله درسازش قرار داشت و به روز یکشنبه با ترک سنگر جنگ، به کابل آمده بود.

خبرمشعر است که قبل از یورش نیروهای پیاده و تانک های طالبان به دهانۀ پنجشیر، رهبری نظامی مقاومت ملی به قوماندان گل حیدر وظیفه سپرده بود که فوری با انفجار بدنۀ کوه در دالان سنگ، راه ورود کاروان طالبان به داخل دره را مسدود کند؛ اما وی از انسداد مسیر قوای طالبان خود داری کرده بود.

منبع مؤثق به گزارشنامه افغانستان گفت که وی با فرماندهان شبکه حقانی نیز از قبل درتفاهم قرار داشت و بعد از ملاقات مجدد با آنان، ظاهراً روانۀ مزارشریف شده است. گل حیدر 20 سال پیش دستگاه های موشک ستینگر را که درقرارگاه چمال ورده دراختیار داشت به نرخ ناچیز به پاکستانی ها فروخته بود. 

گل حیدردرشرایطی سنگردفاع از پنجشیر را ترک کرده است که گروپ های اشغالگر دشمن مردم پنجشیر را قتل عام کرده و قصد دارند غرور آنان را برای دفاع از سرزمین شان بشکند.

پی نگاشت: تازه ترین اطلاع حاکی است گل حیدر در خانه دکترعبدالله در کارته پروان حضور دارد.