-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۴۰۰ شهریور ۱۵, دوشنبه

حمله قوای خارجی بر پنجشیر را اشد وجه محکوم می کنیم

 مداخله خارجی در افغانستان نتیجه‌ای جز شکست ندارد. تذکر جدی می‌دهم تمامی خطوط قرمز باید رعایت شوند. 

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران درباره بمباران و تجاوز خارجی بر پنجشیر گفت: 

اخبار پنجشیر بسیار
نگران‌کننده است. حملات دیشب به اشد وجه محکوم است. شهادت رهبران افغانستان موجب تأسف است. دخالت خارجی در دست بررسی است. همگان باید بدانند تاریخ افغانستان نشان داده است، مداخله خارجی نتیجه‌ای جز شکست ندارد.

خطیب زاده مردم افغانستان را بسیار غیور و استقلال‌طلب توصیف کرد و گفت: مداخله خارجی محکوم است. پنجشیر از طریق سیاسی، مذاکره و وساطت باید حل شود. هیچ کسی نباید اجازه دهد که این مسیر به برادرکشی ختم شود. طالبان باید به تعهدات خود پایبند باشد. گزارش‌هایی که درباره محاصره پنجشیر داریم که درباره قطع برق، گرسنگی دادن مردم و… است، خلاف حقوق بین‌المللی است.

وی با بیان اینکه ایران تمامی مساعی خود را برای تشکیل پایان دادن آلام مردم افغانستان و تشکیل دولت فراگیر به کار می‌گیرد، عنوان کرد: تذکر جدی می‌دهم تمامی خطوط قرمز باید رعایت شوند. ایران با دقت نظر و از نزدیک تحولات افغانستان را پیگیری می‌کند. نهادهای بین‌المللی در کنار کشورهای منطقه وظیفه دارند صلح و ثبات در افغانستان را تضمین کنند.

به گفته سخنگوی وزارت امور خارجه، با کمک گروه‌های افغانستانی کمک خواهیم کرد که صلح پایدار در این کشور ایجاد شود. همانطور که مقام معظم رهبری گفتند که رفتار دولت آتی و گروه‌هایی که در قدرت هستند، نوع رفتار ایران و کشورهای بین‌المللی را نسبت به آنها مشخص می‌کنند. هرچقدر آنها مسئولانه رفتار کنند، پاسخ درست‌تری را از سوی نظام بین‌الملل، کشورهای منطقه و ایران دریافت خواهند کرد.