-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۴۰۰ شهریور ۲۳, سه‌شنبه

دعوت طالبان از نیروهای فاطمیون درجبهات افغانستان مرکزی

 طالبان، مجموعه یی ناجور از یک رشته خیل های راه گم کرده هستند. دریک چنین وضعیت حساس که زمین و زمان نسبت به آنان بی باور، ترس خورده و انتقام جو شده اند؛ این گروه تصمیم گرفته است که بخشی از مردم را از دایکندی کوچانه کنند. 

نتیجۀ حتمی این اقدام احمقانه چی است؟

طالب با این کار خود، قشون جنگ آور فاطمیون را برای سرکوب خود دعوت می کند. از نظر من این اقدام هیچ عاقبت خوش دیگری برای طالب ندارد و شعاع جنگ برضد خود را وسیع تر می کند. 

این گزارش را ازنظر بگذرانید:

حکومت امارت اسلامی؛ یا تصفیه حساب های شخصی و قومی(۲۲ سنبله)

ویدیوهای که در اختیار شبکه رادیو نسیم قرار گرفته نشان می دهند، شماری از هزاره ‏های قریه‏ جات؛ کیندر، شاغلجه، ناله علیا، ناله سفلی، مجبور جوی، چپجوی، سیاه لاش، جری باغ ، بالاسر تگابدار، میدان ملک، نو آباد و دره زین لوره شیو ولسوالی گیزاب ارزگان که تازه  از سوی گروه طالبان به ولایت دایکندی محلق شده می‏ گویند، از سوی خوانین و بعضی پشتون‏ ها به حمایت شخصِ بنام جمهور از خوانین  قریه خلج درهمکاری والی طالبان در ولایت دایکندی و ولسوال گیزاب، بالای زمین های مردم مناطق متذکره ادعای ملکیت نموده و مردم این ساحات را بدون برگزاری کدام محکمه قانونی و طی مراحل محاکم ثلاثه به زور نظامی مجبور به کوچ اجباری نموده اند و برای شان مهلت 9 روزه  تعیین نموده اند که خانه شان را ترک گویند.

گفته می شود، درمناطق متذکره حدود 2300 خانوار زندگی می کنند.

به تازه گی ولسوالی گیزاب ارزگان و اجرستان غزنی توسط امارت اسلامی به بدنه دایکندی اضافه شده اند.

یکی از باشندگان تگابدار ولسوالی گیزاب می‏‌گوید: اشخاصی بنام جمهور خان و ظاهر خان تیموری بالای ما عارض هستند که زمین های شان توسط ما غصب شده اند. 

او می‏ گوید، 40 سال می‌باشد در ساحه زندگی دارد و با صدها مشکلات زندگی ساخته اند، اما حالا شماری می آیند و با زور گروه طالبان ما را تهدید به کوچ اجباری می نمایند.

باشندگان مناطق متذکره می گویند، برای ما 9 روز مهلت تعیین کرده اند که خانه های خویش را ترک گوییم. 

باشندگان محل می گویند، هر کسی که بالای عرایض دارند، باید به شکل قانونی دوسیه شان را پیگیری نموده و توسط زور تفنگ کاری به جای نخواهند رسید.

آنان از مسئولان گروه طالبان در دایکندی می‏گویند، که جهت بررسی این موضوع هئیتی با صلاحیتی را در ساحه بفرستند تا موضوع را از نزدیک مورد بررسی قرارداده و راه حل منطقی پیدا نمایند.

باشندگان محل می گویند:« 40 سال می شود که ما از این زمین ها استفاده می نماییم و در دوره قبلی امارت اسلامی و جمهوریت  ساکن محل بودیم و هیچ کس بالای عارض نبودند، اما حالا این مشکل بوجود آمده است».

با این حال، صدیق الله عابد قوماندان امنیه گروه طالبان برای ولایت دایکندی از این موضوع اظهار بی خبری نموده گفت: تا اکنون کدام عرایضی در پیوند به موضوع دریافت نکرده اند.

او گفت: این موضوع را به صورت جدی پیگیری خواهد نمود و به هیچ کس اجازه سوء استفاده را نخواهند داد.

قوماندان امنیه طالبان می‏گوید، اگر چنین موضوعی وجود داشته باشد، باید از مجرای قانونی پیگیری  وحل وفصل شود.

با این حال، خبرهای تایید ناشده‏ی دیگر نیز از ولسوالی های دیگر دایکندی به گوش می رسند،  شماری کوچی ها از ولایات همجوار دایکندی وارد این ولایت شده و باشندگان محل را تهدید کرده اند که زمین های شما مال ما می باشند.