-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۴۰۰ مهر ۱۱, یکشنبه

ترکیه شبه نظامی از افغانستان به قره باغ منتقل می کند


بنیاد فرهنگ استراتژیک. ترجمه- کیوان خسروی

 وزارت امور خارجه جمهوری قره باغ اعلام کرد: جمهوری آذربایجان با کمک ترکیه در حال انتقال بخشی از نیروهای جهادی از افغانستان به بخش قره باغ تحت کنترل باکو است. پس از آنکه طالبان قدرت را درافغانستان بدست گرفت، بخشی از ستیزه جویان«القاعده» بسرعت توسط آذربایجان به مناطق اشغال شده جمهوری «آرتساخ»اعزام شدند. 

این کار که بطور مشترک با ترکیه انجام می‌شود چندین هدف را دنبال می‌کند. تروریست ها در قره باغ مشکلاتی را برای رقبای منطقه ای ترکیه- روسیه و ایران- ایجاد خواهد کرد. علاوه بر این، ترکها به ستیزه جویان تابع خود در آذربایجان بعنوان ابزار کنترل باکو می نگرند. ترکیه از اهرم های نیرومندیی برای آنکه باکو در«روابط برادرانه» با آنکارا تجدید نظر نکند استفاده می کند. 

سیمون پگوف خبرنگار جنگی روسیه به نوبه خود در کانال تلگرامی خود «WarGonzo» از تدوین و تهیه طرحی توسط مقامات آذربایجان برای اسکان مهاجران افغانی در قره باغ که قبلا وارد شده بودند گزارش داد. رهبر ترکیه «رجب اردوغان» رئیس جمهور آذربایجان «الهام علی اف» را گویا ملزم کرده که چندین هزار افغانی را بپذیرد.

https://www.fondsk.ru/news/2021/09/01/turcia-perebrasyvaet-v-karabah-afganskih-boevikov-54371.html