-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۴۰۰ مهر ۲۸, چهارشنبه

طرح یک ائتلاف با شبکه حقانی درکابل


گزارشنامه افغانستان خبر می دهد که حامد کرزی، گلبدین حکمتیار و صلاح الدین ربانی ائتلافی را به وجود آورده اند که با شبکۀ حقانی در دولت امارت اسلامی ائتلاف کنند. عبدالله نیز بدون شک درین جرگه داخل است.

اخیراً «شورای مقاومت ملی جمهوری اسلامی افغانستان» اعلامیه صادر کرد. اما یک روز بعد، جمیعت اسلامی شاخه صلاح الدین دراطلاعیه یی شمولیت صلاح الدین را در شورای مقاومت با محوریت مارشال دوستم، عطا نور، قانونی و محمد محقق رد کرد. درهسته یی که عطا نور از نام جمیعت اسلامی شامل باشد، صلاح الدین هرگز آن را به رسمیت نمی شناسد و بالعکس. قاری فصیح الدین فطرت لوی درستیز طالبان با صلاح الدین نیز درارتباط قرار دارد.

کریم خلیلی نیز که به کرزی نزدیک است؛ خودش را کنار کشید و به جمع حرکت کابل پیوسته است.

حرکت تازۀ گلبدین، صلاح الدین، خلیلی و کرزی، از حمایت قوی شبکه حقانی به رهبری سراج الدین حقانی و آی اس آی وحکومت ایران ( به صورت مشروط) نیز برخوردار است. به همین سبب ایران، درنشستی که درتهران به هدف بحث روی وضعیت افغانستان برگزار می شود؛ از جبهه مقاومت ملی به رهبری احمد مسعود دعوت نه کرده است. هرچند گفته می شد شاید از حفیظ منصور، استاد سیاف و مولوی حبیب الله حسام چنین دعوتی به عمل بیاورند.

تمام قدرت در دست شبکه حقانی تمرکز دارد. فرکسیون قندهاری ها منزوی شده و قرار است برای نجات طالبان از انزوای خطرناک، با شرکت این مجمع، شورای رهبری دولت انتقالی تشکیل گردد تا بدین وسیله به انتقاد ها از نبود «حکومت فراگیر» درسطح منطقه و جهان خاتمه داده شود.

با این حال درسطح رسمی، رهبری طالبان تا کنون نه از امارت اسلامی دست برداشته ونه سیاسیون وابسته به نظام های قبلی را شریک خود می داند. این تپ و تلاش ها هنوز ابتدایی اند و جنبۀ اطلاعاتی و مخفی دارد. 

هدف کلیدی، منزوی سازی و دور زدن جبهه مقاومت ملی به رهبری احمد مسعود و فرمانده نظامی اش – صالح ریگستانی – است که روز تا روز درتبلیغات عمومی، به عنوان یک تهدید دربرابر امارت اسلامی تثبیت حضور می کند.