-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۴۰۰ آبان ۴, سه‌شنبه

داعش و ازدواج موقتی ایران با طالبان


نویسنده: نیکلا بو


تهدید داعش یکی از بارزترین دلایلی است که باعث می شود ایران با طالبان منفور دوست شود. و همان گونه که فاطمه امان، پژوهشگر مرکز خاورمیانه کارنگی، می گوید: «دولتی که کاملاً تحت سلطه طالبان است نخستین انتخاب ایرانی ها نیست، اما آنها گزینه دیگری برای مهار داعش و پیامدهای احتمالی جنگ جدید ندارند.»

اگر خروج امریکایی ها به نفع ایران باشد، حالا تهران نگران بی ثباتی ای است که جنگجویان داعش در حال حاضر در همسایه اش در چارچوب یک عملیات خونین ایجاد کرده اند.

سایت «شورای آتلانتیک» نوشت: «این رویکرد جدید نسبت به طالبان احتمالاً توسط اسماعیل قاآنی، کهنه کار امور افغانستان و به ویژه تامین کننده جنگجویان هزاره شیعه افغان در سوریه، ترویج شده است.»

این تغییر چشمگیر در سیاست ایران در قبال طالبان – حتی اگر با تمایل به رسمیت شناختن رژیم جدید در افغانستان همراه نباشد – با نشانه های حسن نیت طالبان آسان تر می شود. سال گذشته، طالبان یک روحانی شیعه از قوم هزاره را به عنوان فرماندار در منطقه ای که در شمال افغانستان تحت کنترل داشتند، تعیین کردند. آنها همچنین حملات مکرر به مساجد شیعیان را که به داعش نسبت می دهند محکوم کردند.

طالبان تقریبا در تشکیل دولت هیچ گونه سازشی با همسایگان خود و غرب که خواستار دولت «فراگیر» بودند، انجام ندادند. فقط دو نفر از اقلیت فارسی زبان تاجیک که تحت حمایت ایران قرار گرفته اند، در پست های وزیر در دولت طالب منصوب شده اند.

عدنان طباطبایی، رئیس مرکز تحقیقات کاربردی با همکاری شرق، می گوید: «اکنون در ایران انتقاداتی به فرضیه تغییر طالبان شده است.»

در چارچوب کلی که قدرت های منطقه ای را آماده می کند تا دوباره بازیگران «بازی بزرگی» شوند که افغانستان دوباره در مرکز آن است، ایران فقط می تواند در مورد کشوری که با آن 900 کیلومتر مرز مشترک دارد، مصلحت گرایی نشان دهد. در حالی که عربستان سعودی سکوت مرموزی را حفظ می کند. در حالی که در گذشته امارات متحده عربی و پاکستان، رژیم طالبان را به رسمیت شناخته بودند.

منبع: موندافریک / تحریریه دیپلماسی ایرانی