-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۴۰۰ آبان ۹, یکشنبه

خبرها از عقب نشینی احتمالی طالبان از پنجشیر حکایه دارد

 گزارشنامه افغانستان به نقل از منابع محلی درپنجشیر اطلاع می دهد که ستردرستیز امارت طالبان تصمیم به خروج نیروهای نظامی از پنجشیر دارد. 

به حوالۀ منابع اطلاعاتی درکابل، سرجمع نیروهای مستقر طالبان داخلی و خارجی در پنجشیر به هشت هزار نفر کاهش یافته است. واحد های ویژۀ تکاوران پاکستان پس از ناکامی درتسخیر سنگرهای مقاومتی ها در 22 دره فرعی، از ارتفاعات پائین شده و از پنجشیر بیرون رفته اند. ملیشه های حکمتیار بعد از حملات شبانه بالای خانه های مردم و شکستن سنگ آرامگاه احمد شاه مسعود از منطقه بیرون رانده شده اند. فقط مفرزه های آی اس آی در چند نقطه باقی مانده است. 

 فیصلۀ احتمالی عقب نشینی قوا از پنجشیر، به افزایش تحرکات روز افزون جنگی و چریکی نیروهای مقاومت، زمستان سخت و طرح تشکیل یک قوای ملیشیایی از طالبان خود پنجشیربه قوماندانی ملک دره یی، رابطه دارد. جنگ اندراب هم باعث اضطراب شدید در میان قوت های طالبان شده و تلفات آنان در زدوخورد های پراکنده اما متواتر در حوزه پنجشیر و اندراب افزایش یافته است. نیروهای طالبان قدرت تهاجمی خود را بر مواضع مقاومت درسراسر پنجشیر از دست داده اند. 

همزمان با رسیدن زمستان پوسته های طالبان توان اقامت در کوتل خاواک و انجمن و دیگر نواحی سرد را از دست داده اند. دست کم سه تن از آنان اخیراً در خاواک یخ زده بودند. 

درمرکز ظاهراً به این نتیجه رسیده اند که حکومت محلی را به اجیران پنجشیری رها کنند. درین رابطه رایزنی های فرماندهان حقانی با جنرال جرأت و کرام الدین کرام درجریان است. تسلط بر پنجشیر علی رغم حفظ نیروهای نظامی، یا سپردن آن به قوای نو تشکیل ملیشه های پنجشیری برای طالبان قابل کنترول نیست.