-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۴۰۰ آبان ۸, شنبه

طالبان؛ این فرد بازمانده ظریف است و هزینه می‌تراشد

انتقاد شدید خبرگزاری نزدیک به سپاه به اظهارات مدیرکل آسیای غربی وزارت خارجه در باره طالبان؛ موسوی بازمانده ظریف در وزارت خارجه است و برای نظام دارد هزینه می تراشد.

وی گفت: اگر طالبان با این شکل درافغانستان حاکم شود حتما تهدید راهبردی برای ایران خواهد شد. من هم امروز مدیرکل هستم اما نمی‌دانم همچنان شنبه می‌مانم یا نه...

به گزارش دیده بان ایران؛ به دنبال انتشار سخنان سیّد رسول موسوی، مدیرکل آسیای غربی وزارت خارجه در نشست خانه احزاب در ارتباط با خطر طالبان برای ایران، خبرگزاری فارس نزدیک به سپاه با انتشار گزارشی تند و انتقادی نسب به این دیپلمات باسابقه کشورمان نوشت:

موسوی که به عنوان بازمانده محمّدجواد ظریف در وزارت خارجه شناخته می شود، در حالی این سخنان را مطرح کرده است که سیاست رسمی جمهوری اسلامی در قبال افغانستان، تلاش برای حفظ آرامش و دعوت طرفین درگیری به گفت وگو و زمینه سازی برای به رسمیت شناختن حق مردم این کشور بوده است.

مدیرکل آسیای غربی وزارت خارجه در حالی طالبان را یک تهدید می داند که رهبر انقلاب در ادامه بیانات خود درباره اوضاع افغانستان صراحتاً اعلام می کنند که «نوع رابطه ایران با دولتها نیز بستگی به نوع رابطه آنها با ایران دارد».

نکته قابل تأمل دیگر اینکه سخنان تنش زای مدیرکل وزارت خارجه در شرایطی مطرح می شود که پس از سخنان ۴ روز پیش رهبر معظّم انقلاب در جمع مهمانان کنفرانس وحدت اسلامی، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در پیامی از بیانات رهبر معظم انقلاب درباره لزوم اتحاد میان شیعه و سنی در افغانستان استقبال کرد.

این خبرگزاری به تناوب از اقای موسوی به عنوان بازمانده ظریف یاد می کند در ادامه گزارش خود می نویسد: اگر چه حدود ۳ ماه است که حسن روحانی و محمّدجواد ظریف دولت جمهوری اسلامی ایران را ترک کرده اند، امّا هزینه سازی برای نظام به سبک آنان و اقدامات متضاد با منافع ملّی توسط برخی بازماندگان آن ها در دولت همچنان ادامه دارد.

امروز اگرچه دیگر خبری از جنجال آفرینی های ظریف در دستگاه دیپلماسی نیست، امّا بازماندگان او در این دستگاه همچنان مشغول به کار هستند، آن هم در دورانی که دولت سیّد ابراهیم رئیسی به تبعیت از سیاست خارجی نظام، به دنبال حفظ ثبات و آرامش در منطقه و استیفای حقوق ملت ایران در محیط بین الملل است.

خبرگزاری نزدیک به سپاه در پایان گزارش خود می نویسد: آیا اصلاح طلبانی که ۸ سال تمام در ائتلاف با دولت حسن روحانی، مصائب بی سابقه ای چون بی ارزش شدن پول ملّی، تورم کمرشکن، اغتشاشات خیابانی، تحریم های بی سابقه و از دست رفتن سرمایه های کشور در عرصه هسته ای را به ارمغان آوردند، حاضر نیستند چندماه به دولت سیّد ابراهیم رئیسی فرصت دهند تا برنامه ها و رویکردهایی که برآمده از خواست مردم است را اجرا کند؟