-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۴۰۰ مهر ۲۱, چهارشنبه

دلایل تغییر رئیس سازمان اطلاعات ارتش پاکستان


معمولاً تغییرات نظامی - امنیتی در پاکستان زمانی صورت می‌گیرد که یک شرایط ویژه به وجود بیاید.

این شرایط ویژه می‌تواند به پیرامون پاکستان مربوط باشد یا اینکه در منطقه تحول خاصی رخ دهد که اسلام‌آباد در آن دخیل باشد. بر این اساس تغییر رییس سرویس اطلاعاتی پاکستان (ISI) را باید همسو با تحولات اخیر منطقه جنوب‌آسیا و به خصوص افغانستان دانست.

 از سوی دیگر مباحثی مطرح شده که نشان می‌دهد عربستان سعودی و آمریکا در حال اعمال فشار بر پاکستان برای به رسمیت شناختن اسراییل یا حداقل علنی کردن این رابطه هستند و این مساله هم می‌تواند یکی از دلایل تغییر و تحولات اخیر در ساختار امنیتی پاکستان باشد.

تمام این تغییرات به جایی رسید که حالا ژنرال حمید فیض از ساختار امنیتی و از ریاست سازمان اطلاعات پاکستان کنار گذاشته شد و «ژنرال ندیم احمد» به عنوان رییس جدید سرویس اطلاعاتی پاکستان منصوب شد. 

توجه داشته باشید ژنرال فیض در طی دو سال و نیم حضور خود در سرویس اطلاعاتی کشورش به نوعی طراح و رهبر مذاکرات میان طالبان  و آمریکا در دوحه بود و حالا او اشراف کامل بر تمام مسایل جاری افغانستان دارد .

گفته شده که ژنرال فیض هم‌اکنون به عنوان فرمانده سپاه پیشاور منصوب شده و این انتصاب نشان می‌دهد ساختار بالادستی پاکستان به دنبال آن است تا او را در کنار مرزهای افغانستان و ناظر بر تحولات کابل نگه دارد. 

 از سوی دیگر باید توجه داشت که ژنرال ندیم در مسائل داخل مانند امور جاری امنیتی و نظامی در بلوچستان و خیبرپختونخواه حضور داشته و این این انتصاب نشان می‌دهد یکسری از مشکلات در داخل پاکستان نسبت به گذشته تشدید شده است؛

 نخست مساله فعالیت تحریک طالبان پاکستان (TTP) است که بدنبال چیره شدن بر نظام فعلی بوده و می‌خواهد پاکستان به عنوان یک کشور سراسر اسلامی به دنیا معرفی کند. 

مشکل دوم فعالیت طیف‌های جدایی‌طلب ناسیونالیست هستند که این برای اسلام‌آباد به یک مشکلی جدی تبدیل شده و حالا ژنرال ندیم آمده است بر این مشکلات فائق بیاید. 

  با آمدن ژنرال ندیم احتمالاً پاکستان بیشتر به سمت بریتانیا و آمریکا نزدیک خواهد شد که دلیل بخشی از آن؛ پرونده افغانستان است. 

شک نکنید که این آمریکا و بریتانیا با توجه به راهبردهای کلان خود نمی‌خواهند و نمی‌گذارند که پاکستان بیش از حد به سمت چین برود و در افغانستان دست بالا را داشته باشد. 

به همین دلیل احتمال دارد رییس جدید سرویس اطلاعات پاکستان نقش موازنه‌کننده را در این بین بازی کند. این درحالی است که دستگاه اطلاعاتی پاکستان عموماً اجرا کننده تصمیمات ساختار بالادستی این کشور است.

باید متوجه بود که ساختار بالادستی پاکستان فعلاً در مورد افغانستان یک اتفاق نظر کلی دارد. مشکل و چالش اصلی ژنرال ندیم احتمالاً رویکردهای جدید طالبان خواهد بود.