-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۴۰۰ آبان ۱۶, یکشنبه

غارت حدود 200 هزار موتر از کابل و نواحی شمال


چور منگلی  به شیوۀ طالبی

منابع مختلف شامل موترفروشان کابل، ناظران درشهر و هسته های اطلاعاتی همکاری با گزارشنامه افغانستان تایید می کنند که از روز اشغال کابل تا حالا  شبکه حقانی  بیشتر از دوصد هزار عراده موتر دولتی و شخصی را از کابل و ولایات شمال کشور  به زور غصب کرده و به مناطق جنوب انتقال داده اند. هم اکنون هزاران موتر دولتی افغانستان درنواحی قبیله یی آنسوی مرز دیورند در جاده ها تردد دارند.

 اکثریت موتر فروشی های کوتل خیرخانه، کمپنی، قصبه، قره باغ، چاریکار، مزارشریف، بغلان و کندز شبانه یا از طرف روز، تخلیه شده و همه ای وسایط شان برده شده است. 

آن عده موترهایی که دست فرمان شان پاکستانی بوده را به آنسوی سرحد انتقال داده اند تا بفروش برسد و مابقی وسایط  را نزد خود نگاه داشته و با استعلام های امارتی از آنها استفاده می‌کنند.

این شبکه از بازرگانان غیر پشتون و مالکان شهرک ها و ساختمان های بلند منزل در شهرکابل و ولایات نیز جزیه می‌گیرند.

 چور و چپاول گروه حقانی کاملا شبیه به یغمای منگلی در دهه اول  قرن سیزده هجری است. اما طالبان قندهاری تا حالا به نام قوم و زبان با کسی در کابل و شمالی  خشونت نکردند.