-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۴۰۰ آبان ۱۸, سه‌شنبه

پاسخ سرقنسول استانبول به خبر گزارشنامه افغانستان


پاسخ ذبیح الله لغمانی حسین خیل سرقنسل سفارت افغانستان در استانبول درپیوند به توقیف 18 ساعته محمد حنیف اتمر در فرودگاه استانبول

 اخیراً، خبر بی بنیاد و کاذب که گویا، بعد از سقوط کابل، از سوی مقامات کشور دوست و برادر ترکیه در میدان هوایی بین المللی استانبول از جلالتمآب محمد حنیف اتمر وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی افغانستان استقبال و پذیرایی درست صورت نگرفته ویا اینکه ایشان مقدار زیاد پول را باخود انتقال داده است، از طریق گزارشنامه افغانستان به قلم آقای رزاق مامون، به نشر رسیده است. من این خبر را که شایعه بیش نیست، تكذيب میکنم.

در روز سه شنبه مورخ ۲۶ اسد، مصادف با ۱۷ آگست سال جاری که گویا این اتفاق رخ داده است، من به صفت جنرال قونسل ج.ا.ا در استانبول همراه نمایندگان دولت ترکیه، مهمانان خود را از در هواپیمای تركش ايرلاین كه از كابل به استانبول سفر نموده بودند، پذیرایی و سپس، توسط موترهای ویژه تشریفات میدان هوایی، آنها را به سالون وی آی پی و بعد از طی مراحل کنترول پاسپورت، آنها را به هوتل که از قبل برای شان اختصاص گردیده بود٬ همراهی نمودم.

در آن روز، هیچ اتفاقی که عدم رعایت مقررات دیپلماتیک، کاستی و کمبود از لحاظ تشریفات٬ و یا بی حرمتی به یکی از مقامات ما به شمول جناب وزیر صاحب امور خارجه شمرده شود، رخ نداده است؛ بلکه با رعایت نمودن تمام آداب٬ رسوم و اصول تشریفاتی، از مقامات و شهروندان ما در میدان بین المللی استانبول پذیرایی صورت گرفت. حتی دولت ترکیه بخاطر اوج حرمت که به افغانستان و افغان‌ها دارند، شهروندان ترکیه را که حامل آن هواپیما بودند، از راه عادی ولی تمام مقامات و شهروندان افغان را از راه وی آی پی اجازه ورود دادند. برخورد مقامات محلی ترکیه به حدی صمیمی بود که ۳ تن از شهروندان ما را که بدون ویزه و ۲ تن دیگر آنها را که بدون پاسپورت در آن هواپیما آمده بودند، همکاری نموده و برای شان اجازه داخل شدن به استانبول را دادند. 

در اخیر تاكيد ميكنم كه در آن روز هیچ یکی از مقامات دولت جمهوری اسلامی افغانستان به شمول وزیر صاحب امور خارجه با خود پول نداشتند و این شایعه شوم و کاذب جز ترور شخصیت والا و فرهیخته جناب اتمر صاحب، هدفی دیگری در پی ندارد.