-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۴۰۰ آبان ۲۹, شنبه

ضمیرکابلوف: خلیلزاد روسی

  

کابلوف، دپلومات لاوبالی روسیه روز گذشته گفت که درافغانستان کسانی که شهری و غرب زده نیستند؛ کامل طرفدار طالبان اند!

کابلوف خان با این لحن، از یک طرف به مخالفان طعنه می زند. از سوی دیگر، می خواهد بگوید سرنوشت مردم افغانستان با امیدواری های فراوان، خود را دلبسته و سزاوار یک زنده گی مدنی، نظام مترقی، نسل آموزش دیده و بسترهای توسعه می دانستند و می دانند، برای روسیه چندان مهم نیستند؛ چرا که «غرب زده اند»!

دیدگاه کابلوف خان بسیار احمقانه است.

کابلوف به این ترتیب فتوا می هد که باید مخالفان شهری وغرب زده طالبان، اسیر گروه دهشت افگن و بدوی باشد... چرا که منافع کوتاه مدت روسیه چنین چیزی را اقتضا می کند. 

روسیه که نمایش می دهد با طالبان شیرو روغن است چرا طالبان را به رسمیت نمی شناسند؟

پوتین، به چه هدفی همانند امام علی رحمان گفت که طالبان اکثراً پشتون اند و تاجیکان 46 درصد نفوس افغانستان اند؟ 

همین کابلوف درآستانه سقوط اشرف غنی، طالبان را یک گروه تروریستی اعلام کرده بود. حالا نیز طالبان یک گروه ممنوعه در روسیه است.  اما کابلوف فتوان می دهد که ترور و کشتار درداخل افغانستان از سوی طالبان مساله داخلی شان است و تهدیدی مستقیم به ما و متحدان ما در آسیای مرکزی به حساب نمی‌آیند."

پس چرا رزمایش شش روزه، با شرکت هزاران سرباز در مرز با افغانستان انجام گرفت؟

چرا دبیر شورای امنیت روسیه، اکنون  از تجمع 23 هزار تروریست درافغانستان گپ می زند؟ چرا رزمایش قرغزستان و قزاقستان را بی آن که مرز مشترک با افغانستان داشته باشند در مرزهای افغانستان سازماندهی کردند؟ چه فکر می کنید بیانیه کابلوف درست است یا از دبیرشورای امنیت ملی روسیه؟

کابلوف یک فرستادۀ لاوبالی وغیرمسوول است.

ازنظرما، هردونظرات شان غیرواقعی، تاکتیکی، سیاست زده و خلاف جریانات پشت پرده است.

ابرازنظرهای فصلی و متناقض مقامات مسکو و ایرانی ها برای مردم ما گیج کننده است؛ آن ها درزمین ما بازی خود را پیش می برند.

واقعیت این است که روسیه ازیک توافق احتمالی فاش نشده بین امریکا و طالبان نگران است. می بینند که هواپیما های امریکایی هنوز در فضای افغانستان در گردش اند. روسیه که خروج امریکا را مشروط به تشکیل یک دولت انتقالی - ائتلافی شامل طالبان و «طیف‌های گسترده‌ای از نمایندگان پشتون‌ها، تاجیک‌ها، ازبک‌ها و هزاره‌ها کرده بود؛ اکنون دست شان خالی ست و کم کم می فهمند که داشتن چنین انتظاری از طالبان انتظاری باطل بوده است. 

روسیه ازسال ها پیش، به همکاری پاکستان، تحویلدهی جنگ ابزار به طالبان را آغاز کرده بود. سلاح بزبزک روسی، هزاران تن از نظامیان ارتش افغانستان را شکار کرد. 

به اساس گزارش سندی تایمز، ولادیمیر پوتین و ملااخترمنصور رهبر سابقه طالبان در ماه سپتامبر سال ۲۰۱۵ در یک پایگاه مرزی درتاجکستان نیمه شب دیدار کرده بود. به اساس ملاقات ظاهراً به هدف مقابله با داعش صورت گرفته بود. با کشته‌شدن ملا اختر منصور در حمله هوایی ایالات متحده امریکا در بلوچستان پاکستان، روسیه تماس‌های خود را با طالبان تحت رهبری ملاهبت‌الله آخندزاده ادامه داد.

روسیه، از هیچ منظری به طالبان دلچسبی ندارد. با ابزار طالب می تواند برای ایجاد موازنه منافع روسیه کار کند.  با سخنان کابلوف وار دل طالبان خوش نگه می دارد.

هدف روسیه پر کردن خلاء ناشی از خروج امریکا از افغانستان است و روند بسیار پیچیده ای دارد که اگر عملی شود، این روسیه است که طالبان را به نفع خود استعمال می کند. دلیلش چیست؟ دلیلش این است که روسیه از حضور و نفوذ «هوشمندانه امنیتی» امریکا پس از خروج از افغانستان مشوش است. پاکستان دنبال یک حکومت مزدور و روسیه مایل به ایجاد دولت همسو با کرملین است.

اما نه پاکستان به هدف می رسد، نه روسیه می تواند یوغ منافع خود را بر گردن طالب بیاندازد. نتیجه آن است که دیر یا زود با گسترش جنگ مقاومت ملی علیه طالب، اولین جنگ طالب با حوزۀ روسیه خواهد بود. آنگاه روسیه قطعه اصلی خود را به میدان خواهد انداخت.