-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۴۰۰ آذر ۳, چهارشنبه

احمد مسعود سخنگویش را یافت: او کیست؟

 


 صبغت‌الله احمدی رئیس روابط استراتژیک، همزمان سخنگوی جبهه‌ی مقاومت ملّی افغانستان تعیین شد. 

 وی در گذشته در زمان صلاح‌الدّین ربّانی سخنگوی وزارت امور خارجه و مشاور دکتر عبدالله بود. 

 صبغت‌الله احمدی ضمن یک تماس تلفنی در تأیید این خبر به sputnik تاجیکستان گفت، نامزدی او در پی یک اتّفاق نظر میان رهبری جبهه‌ی مقاومت ملّی افغانستان تأیید شده است. 

“تصمیم جمعی بود، که از سوی رهبر جبهة مقاومت تأیید شد. من به اجرای وظیفه‌های خود شروع کرده‌است.” 

 از کندز تا هند 

 صبغت‌الله احمدی در سال 1983 در ولایت کندز به دنیا آمده است. پدر او قاری رحمت‌الله‌، امیر عمومی جمعیّت اسلامی ولایت کندز و نمایندة مردم کندز در پارلمان افغانستان بود.  

 به دلیل جنگها نا بسامانی ها و تغییر مکان زیست مکتب میانه را در ولایت های کندز و تخار و در نهایت در لیسهٔ ابو عثمان تالقانی شهر  تالقان ولایت تخار به پایان رساند.  

 او در سال 2005 برای تحصیلات عالی به هندوستان رفت و شامل فکولتة علوم سیاسی و تاریخ دانشگاه دهلی شد. آن زمان در دهلی یک مجلّة دانشجویان فارسیگو به نام“اندیشة جوان”نشر می‌شد، که احمدی مسئولیت خبر و تحلیل آن را بر دوش داشت. وی بعدتر سند استادی را نیز در امور مدیریّت عامّه از دانشگاه شهر میرت هندوستان به دست آورد. 

 در کابل او از آنهایی، نظیر سمیع مهدی، دکتر مصطفی محمود و دیگران بود، که در سرگه تأسیس تلویزیون“یک”می‌ایستاد و این جا حدود سه سال فعالیت داشت، تا به تلویزیون“طلوع”دعوت شد و دو سال دیگر را نیز این جا سپری کرد.  

 با ربّانی و عبدالله‌ 

 در این میان احمدی از کار روزنامه‌نگاری کنار رفت. یک مدّت مشاور همکاریهای منطقه‌ای و بین‌المیللی دفتر بینولمیللی مواد مخدِّر و امور انتظامی (bureau of international narسotiسs and law enforسement affairs)  وزارت خارجة امریکا در افغانستان بود.  

 در انتخابات سال 2014 وی مسئولیت ستاد انتخاباتی عبدالله عبدالله‌ه، نامزد ریاست جومهوری افغانستان در شهر کندز را به ذمّه داشت. پس از این در مرکز مطالعات استراتژیک وزارت خارجة افغانستان مسئول مطالعات اروپا و امریکا بود.  

 بعدتر تا زمان استعفای صلاح‌الدّین ربّانی از سیمّت وزیر کارهای خارجی افغانستان اوّل، در وظیفة معاون، سپس رئیس عمومی اطّلاعات عامّه و سخنگوی این وزارت کار کرد.  

 در انتخابات پرزیدنتی سال 2019 او دگرباره در تیم عبدالله عبدالله‌ه قرار گرفت و مدتی نیز به عنوان مشاور امور بین‌المیللی دکتر عبدالله کار کرد.

 جایگزین دشتی 

 صبغت‌الله احمدی در وظیفة سخنگوی جبهة مقاومت ملّی افغانستان به جای فهیم دشتی می‌آید، که 5 سپتامبر زمان حملة“طالبان”به پنجشیر به شهادت رسیده بود. فرضیه‌های مرگ او زیادند، امّا فرضیة اصلی را کسی دقیق بیان نکرده است، از جمله خود جبهة مقاومت ملّی. 

 در همین حال، جبهة مقاومت ملّی با گذشت قریب سه ماه معرفی می‌کند. در این میان شبکه‌های اجتماعی در این وظیفه تقرّور چندین نفر، از جمله مولانا عبدالله محمّدی، سابق معاون کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان را معرفی کردند، که تأیید رسمی خود را نیافت. 

 عدم سخنگو اگر بر کمبود کدری جبهه دلالت می‌کرد، همزمان ضعف سیاستهای خبری آن را برجسته کرده بود، که انتظار می‌رود، با تقرر صبغت‌الله احمدی این مشکلات برطرف شود.