-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۴۰۰ آبان ۲۴, دوشنبه

ارتش اسلامی یا ارتش انتحاری - برون مرزی پاکستان؟

 طالبان قراراست ارتش اسلامی تشکیل بدهد و طبیعی است که این ارتش متکی به اسلام اهل تسنن خواهد بود و شیعیان را در آن راهی نیست. بدین ترتیب دو ارتش اسلامی افغانستان (سنی) و یک ارتش ایران شیعه "پاسداران" در دو سوی مرزهای مشترک دو کشور قرار است از آن اسلامی که بدان اعتقاد دارند دفاع کنند و خود بخوانید آینده را.

از ابتدای رسیدن طالبان به کابل و دستیابی آنها به سلاح ها و حتی لباس و پوتین سربازی ارتش امریکا و دیگر متحدان آن کشور در ناتو در پیک نت نوشتیم که آنچه روی داده نیتجه یک توافق میان بخشی از طالبان است که از پاکستان به قطر منتقل شده بودند با امریکا. عاقد این توافق نیز زلمای خلیل زاد نماینده ویژه کاخ سفید در امور افغانستان بود. امریکا تجربه حضور ژنرال هویزر در ایران در اواخر سال انقلاب (57) در ایران بهره گرفت و البته اشتباهات آن تجربه را نیز اصلاح کرد. مطابق این طرح ارتش افغانستان قدرت را تحویل طالبان داد و بخشی از آن نیز همکار طالبان شد. این طالبان که با طالبان باقی مانده در پاکستان زاویه دارد، بسرعت بر پادگان ها و تسلیحات باقی مانده از امریکا در افغانستان تسلط یافت و حتی آموزش های اولیه را توسط برخی مشاوران نظامی امریکا که به بهانه جا ماندن از هواپیما و پرواز در افغانستان مانده بودند آموزش لازم را بسرعت دیدند. طالبان ارتشی ایدئولوژیک، جنگ دیده و مجهز به سلاح های پیشرفته امریکائی را تشکیل خواهد داد و از حمایت پنهان امریکا نیز برای خدمت به استراتژی امریکا در منطقه استفاده خواهد کرد. آنچه که عنایت الله خوارزمی، سخنگوی وزارت دفاع افغانستان درباره تشکیل ارتش اسلامی افغانستان گفته ادامه همین استراتژی است. او گفته است: "امارت اسلامی افغانستان، دولت و نظامی که امنیت مردمش را تامین می‌کند، حق تشکیل یک حکومت و ارتش منظم را دارد". ارتش ما به تمام جنبه‌های مادی اعم از تجهیزات نظامی، تسلیحات و غیر آن مجهز و به لحاظ معنوی هم استقلال، تعهد، صداقت، ایمان و دیگر صفات را دارا خواهد بود. نمی‌شود در حال حاضر زمان تکمیل این ارتش را دقیق اعلام کرد اما به زودی تکمیل می‌شود.