-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۴۰۰ آذر ۳, چهارشنبه

“گوجورها ”: کُشته شدن دو فرمانده طالب در زادگاه احمد مسعود

 

 دو فرمانده طالب در پی انفجار مین کنار جاده‌ای در ولوسوالی ورسج ولایت تخار به هلاکت رسیدند. 

 دوشنبه، 23 نایه-sputnik. جبهة مقاومت گفت، این کار رزمندگانش نیست. “طالبان”تا به حال چیزی نگفته است. 

 امین ورسجی، یک تن از فعالان مدنی ولایت تخار، ضمن یک تماس تلفنی به sputnik تاجیکستان گفت، هوالی چاشت امروز، 23 نوامبر، ماشین دو فرمانده“طالبان”به نامهای همزه و ظریف، که پس از بازداشت ملّا سنگین، یکی از فرماندهان جبهة مقاومت از روستای ایمند ورسج برمیگشتند، به یک مینة کناریجاده‌ای برخورده است. 

“حادثه در منطقة نزدیک به جنگل میزدشت ولوسوالی ورسج، که میان روستای تریشته و ولوسوالی فرخار ولایت تخار دامن گسترده است، اتّفاق افتاده است. در نتیجه همزه و ظریف، فرماندهان“طالبان”با دو محافظشان به هلاکت رسیده، ملّا سنگین اسیر و بقیه سه طالب سرنشین ماشین زخمی شده‌اند”، -گفت او. 

 بنا به اتّیلای منبع، همزه و ظریف، زادة ولوسوالی اشکمیش تخار و از قوم گوجورند، که از نیروهای ضربتی“طالبان”به شمار می‌روند. قبلاً فضل احمد معنوی، وزیر سابق عدلیة افغانستان نیز ضمن بررسی جنگهای پنجشیر نوشته بود، که گروه او از سوی گوجورهای طالب تعقیب می‌شد.  

 گوجورها یک قوم نه پشتون و نه تاجیک افغانستانند، که به یک زبان نزدیک به اردو حرف می‌زنند و اساساً در مناطق قبایلی مرز با پاکستان زندگی می‌کنند. در شمال افغانستان اساساً با چوپانی و پاده‌بانی مردم محلی مشغول بودند. 

 امین ورسجی می‌گوید، زمان مقاومت اوّل (1996 - 2001) یکی از این چوپانهای گوجور سر طیّارة احمدشاه مسعود تیراندازی کرد، امّا او به آنها غرض نگرفت.  

پس از سال 2001 داوودخان شهید (محمّد داوود داوود، سابق معاون وزیر کارهای داخلی افغانستان و فرمانده مسعود در ولوسوالی فرخار) آنها را کاملاً از شمال پیش کرد و آنها به مناطق قبایلی رفتند. امّا در زمان حامد کرزی آنها دوباره به شمال آورده شدند و به مثابة پیشمرگه‌های“طالبان”شناخته می‌شوند”، -گفت او. 

 جبهة مقاومت ملّی افغانستان دست داشتن خود را در این حملة تروریستی رد می‌کند. یک منبع sputnik تاجیکستان در جبهه گفت، مقاومتگران در این انفجار دست ندارند. 

“این قلمرو مربوط خود“طالبان”است. هر چه هست، به خود“طالبان”معلوم است، به ما معلوم نیست”، -گفت منبع. 

 این اوّلین حادثه‌ای است، که به یکبارگی دو فرمانده“طالبان”در شمال افغانستان، آن هم در ولوسوالی، که احمد مسعود، رهبر جبهة مقاومت ملّی افغانستان تولد شده است، کُشته می‌شود. “طالبان”تا به حال کُشته شدن فرماندهان خود را تأیید یا تکذیب نکرده‌اند. 

 ورسج یک ولوسوالی ولایت تخار بوده، هنوز 4 ژوئیة سال روان به دست“طالبان”سقوط کرده بود. در زمان مقاومت اوّل تحت رهبری احمدشاه مسعود (1996-2001) این ولوسوالی تحت ادارة نیروهای مقاومت بود. 

 در همین حال، این تنها تلفات“طالبان”در روزهای اخیر نیست. بنا به اتّیلای منابع sputnik تاجیکستان، در جنگهای اخیر منطقة اندرابهای ولایت بغلان 21 جنگی طالب کُشته شده، جنازة همگی به زادگاهشان-ولوسوالی چمتال ولایت بلخ انتقال یافته است.