-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۴۰۰ آذر ۲۵, پنجشنبه

پروژه فاتح 1 امنیت ملی


فشردۀ گزارش امنیت ملی:
عبدالمنان نیازی تحت پروژه ای به نام پروژه فاتح ۱ که از سوی مدیریت (۰۴۱) ریاست امنیت ملی هرات اداره می شد، کار می‌کرد. 

بعد از کشته شدن او در 25 ثور 1400 پسرش خالد نیازی نیز تحت همین پروژه به فعالیت های خود ادامه می‌دهد. هدف نیازی گسترش سیطره پشتون ها در حوزه جنوب غرب است. ادعای اینکه او یک شاخه مخالف طالبان است، برای سرپوش‌گذاری بر هدف اصلی او بود. مثلا ولسوالی گذره اصلا یک ولسوالی تاجیک نشین هست و قدرت تاجیک ها در اوایل حکومت کرزی زیاد بود، ولی بعد از آن تاجیک به شدت سرکوب شده و قوماندانان جهادی شان همه فراری شدند و فعلا پشتون ها قدرت مند هستند.


تمام تجهیزات و مهمات پروژه فاتح ۱ از طریق ریاست عمومی امنیت ملی اکمال می شد. 

در ماه حدود ۱۰۰۰ لیتر تیل استحقاق داشته و ۵ میلیون افغانی معاش و امتیازات داشتند. حدود ۵۰ عراده موتور سایکل و ۵ عراده موتور تیز رفتار  از طرف ریاست عمومی امنیت برای شان خریداری شده بود.  در سال دوبار برای شان البسه خریداری می شود که هر دفعه اضافه تر از یک نیم میلیون افغانی هزینه داشت.

موقعیت این پروژه ولسوالی های گذره و پشتون زرغون و ادرسکن هرات هست. بیشتر افراد این پروژه از فراه، نیمروز، بادغیس، هلمند و هرات هست. تمام افراد پروژه به صورت آزاد در شهر هرات رفت و آمد دارند و خود نیازی خانه امنی در هرات داشت. افراد نیازی در اکثریت اختطاف ها و سرقت ها در شهر هرات دست داشتند و دارد و بنا به مصلحت ریاست امنیت هرات چشم پوشی میکند.


حدود ۲۵۰ الی ۳۰۰ نفر در این پروژه تحت رهبری نیازی فعالیت داشتند. 

در مقابل هر نفر کشته شده از گروپ، نیازی ۶۰ هزار افغانی الی یک لک افغانی اکرامی دریافت می‌کند.

نیازی تحت نام پروژه همیشه معتادین را از شهر هرات جمع آوری و به محل پایگاهش در کوه پیرسرخ گذره میبرد و شب ها به بهانه جنگ و حمله، در ماه یک الی ده معتاد را در پسته هایش میکشت و به این بهانه از ریاست امنیت ملی هرات پول می گرفت.

این راه یک تجارت خیلی خوب برای نیازی در گذره هرات بود.


نیازی در حمله داخل گروهی از ناحیه سر مورد هدف قرار گرفته و به شفاخانه ۶۰۰ بستر هرات منتقل شد و از طریق پرواز های اردو به شفاخانه امنیت ملی در کابل منتقل شد تا مداوا شود.

پروژه فاتح 1 از طریق ریاست ۱۵۶ که دفتر آن در چهار راهی علاءالدین کابل هست در اول راه اندازی شد و بعد از حدود ۲ سال این پروژه به ریاست هرات تحویل داده شد. 

فعلا در هرات و حوزه جنوب غرب همه چیز در دست پشتون ها است. از گمرک گرفته، تا ریاست امنیت ملی، تا قوماندانی امنیه، قوماندانی قول اردو...ووووو..... تاجیک تا به شدت ضعیف شده اند. 

طالب بازی فقط برای قدرت مند شدن پشتون ها در اطراف هرات هست.

مثلا مرز اسلام قلعه و تورغندی حالا کاملا تحت کنترل کامران علیزای رئیس شورای ولایتی هرات است. 


مثال دیگر، از سال ۹۰ به بعد فقط جنرال سید امیر شاه سید شیعه حرکتی و از دوستان داکتر شاه جهان معاون تامیناتی رئیس امنیت ملی هرات شد. آن هم فقط برای ۹ ماه. دیگر همه پشتون بوده اند.

ریاست امنیت ملی هرات به امر مستقیم ریاست جمهوری تعیین میشد و والی ها همیشه از رئیس های امنیت ملی تابعیت می کردند.

نوت:

 در کابل ریاست ۰۴۱ هست که موقعیتش در شش درک میباشد و قطعه ۰۱ امنیت ملی بیشتر اهداف این ریاست را عملیاتی میکند و در سطح ولایات مدیریت دارد.

نوت ٢:

با توجه به ظرفیت فیسبوک، من آن را خلاصه کردم. جزئیات اش خیلی دقیق است که نیاز به نشرش ندیدم. در باره پروژه فاتح ٢ نیز بعدا معلوماتی را نشر خواهم کرد.


پسر ملا منان‌نیازی در هرات فعلا مخفی در اختیار  استخبارات هند قرار گرفته ظاهرا علیه پاکستان فعالیت دارند می‌خواهد در آینده با جبهه متحد هم  نزدیک شود.