-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۴۰۱ فروردین ۱۰, چهارشنبه

توافق زیلنسکی به بی طرف ماندن اوکراین و اظهارات ضدآمریکایی چین


     نوشته ی : اسماعیل فروغی
     جنگ اوکراین یک بازنده ی اصلی دارد و یک برنده ی اصلی . بازنده ی اصلی مردم اوکراین است که کشور شان آسیب های جبران ناپذیرانسانی واقتصادی را متحمل شده ،زیرساخت هایش اکثراً نابود خواهدشد.وبرنده ی اصلی ایالات متحده ی امریکا ست که باپیشبرد سیاست پوتین هراسی در اروپا ،با بستن قراردادهای جدید فروش تسلیحات نظامی – بشمول فروش203 فروند جت جنگی (اف-35 ) براروپاییانِ وبستن قرارداد های فروش انرژی نفت وگاز با آنان ، سودهای کلانی به چنگ خواهد آورد .

      آقای زیلینسکی رییس جمهور اوکراین که وسیله ی موثری برای گرم کردن این بازار برای میلیاردان یهودی آمریکا و اسرائیل است ، پس ازانجام این معاملات چندصد میلیاردی به نفع آمریکا واسرائیل همین پریروزبود که توافق کشوراش را بخاطر بی طرفی اوکراین و نپیوستن به ناتواعلام کرد . ( البته برخلاف اظهارات پرطمطراق اش در کنفرانس امنیتی مونشن که خواهان پیوستن سریع اوکراین در پیمان نظامی ناتو شده بود. )

     توافق زیلنسکی به بی طرفی اوکراین ،عمده ترین خواست روسیه بود که ایکاش آقای رئیس جمهورازاول به آن فکر می کرد ؛  به ساز آمریکا و شرکای جرم اروپایی اش نمی رقصید ؛ در اجلاس امنیتی مونشن با ذوق زده گی از نزدیک شدن کشوراش به ناتوخبرنمی داد  وبا تحریک قصدی روسیه به جنگ ، سبب اینهمه ویرانی و مرگ نمی شد ! ایکاش !!!

    امروزبرهمه آدمها و دولت‌های با وجدان جهان روشن است که اوکراین براساس دسایس سودجویانه و تجاوزکارانه ی آمریکا به تباهی کشانده شد ؛ اما چه کسی و کدام نیرویی خواهد توانست آمریکا را پاسخگو قلمداد نموده به دادگاه جهانی بکشاند؟ هیچ نیرویی . همانگونه که پس ازویرانی های فلسطین ، عراق ، لیبیا ، افغانستان، سوریه ، یمن و یوگوسلاوی کسی نتوانست از سیاستمداران جنگ افروز آمریکا ، طالبِ حداقل یک توضیح شود ، حالا هم همانگونه خواهد بود.

     به تازه گی کشورقدرتمند چین - درست پس از آنکه کوشش های آمریکا وغرب برای کشاندن چین درجنگ اوکراین به طرفداری ازغرب بی نتیجه ماند ، سخنگوی وزارت خارجه ی چین با اظهارات واضحی به این کوشش‌های فتنه گرانه ی امریکا ، پاسخ گفته است. 

    آقای هواچونینگ سخنگوی وزارت خارجه ی چین با تمسخرازایالات متحده ی آمریکا خواست که پیش ازصحبت درباره ی اخلاقیات ، باید خود ازجنایات جنگی خود در کشورهای مختلف عذرخواهی کند. او بصراحت می گوید : " تازمانی که آمریکا و ناتو از مردمان یوگوسلاویا ،  عراق ، سوریه و افغانستان عذرخواهی نکرده و خسارت و رنجی را که به آنان وارد آورده اند ،جبران نکنند  ، حق ندارند درباره اصول اخلاقی هیچ کشوری در مقام قضاوت برآیند . "