-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۴۰۰ اسفند ۲۵, چهارشنبه

سرخط های مهم اخبار از کانال جمهوری پنجم

 

قرار گزارش، 5 هزارطالب مسلح به شمول 200 انتحاری روانه اکرائین اند.

 

در نتیجه تلاشی خانه دکترعبدالله سلاح ومهمات و موترهای زره ضبط شد


انتقال اجباری صد ها دختر از تخار و بدخشان به ولایات جنوب

 

تفصیل اخبار:

 

قرار گزارش، 5 هزارطالب مسلح به شمول 200 انتحاری آماده انتقال به جنگ اکرائین اند.

 

گزارش می سد که حلقاتی از کشورهای خارجی وارد کابل شده اند تا روند انتقال جنگجویان داوطلب جنگ به اکرائین را تنظیم کنند.

 

 کشورهای پشتیبان اکرائین به شمول امریکایی ها در مورد اعزام دسته های مسلح طالبان به قطر با مقامات طالبان به توافق رسیده اند. گروپ های اعزام شده طالبان به قطر، از راه پولند به جبهات جنگ اکرائین فرستاده می شوند.

درگزارش آمده است که در مرحله نخست روی انتقال یک هزار تن از نفرات مسلح طالبان به اکرائین از راه قطر و پولند موافقت شده اما روی پرداخت پول به مقامات طالبان هنوز توافق نهایی نه شده است.

 

درگزارش آمده است که دربدل اعزام هزار مسلح طالب به اکرائین، صد میلیون دالر از سوی کشورهای حامی به طالبان پیشنهاد شده اما طالبان رقم پول را به پنج صد میلیون دالر بالا برده اند.

 

در جمع قطعات 5 هزار نفری دو صد تن از آنان افراد خاص انتحاری می باشند.

مواد لوژستیکی این قوت ها از سوی کشورهای حامی اکرائین پرداخته خواهد شد.

 

 

---------------------------

در نتیجه تلاشی خانه دکترعبدالله در کارته پروان کابل سلاح ومهمات و موترهای زره به دست آمد.

یک منبع در وزارت داخله طالبان به پایگاه رسانه ای سنگر گفت که به دستور سراج الدین حقانی وزیر داخله، تیمی به خانه داکتر عبدالله در کارته پروان فرستاده شد تا سلاح و مهمات وی را ضبط کنند.

این منبع می گوید:

 

"طبق اطلاعاتی که از افراد عبدالله دریافت کردیم، زرادخانه بزرگ اسلحه و چندین تانک و خودروی زرهی در خانه او ذخیره شده بود. وقتی بازرسی کردیم، معلوم شد که دکتر عبدالله همه اینها را بدون هدف خاصی نگه می دارد. در نتیجه نیروهای ما انبار وی را تصرف کردند و سلاح و مهمات وی را به انبارهای دولتی منتقل کردند.

 

یکی از بستگان داکتر عبدالله این خبر را به سنگر تایید کرد و گفت که در روزهای سقوط کابل، چندین تن از رهبران سیاسی و فرماندهان به خانه وی آمدند و سلاح و ها ومهمات و وسایل نقلیه خود را به وی تحویل دادند.

وی گفت:

 آنها چهار خودروی ضد گلوله یا تانک هاموی، پنج خودروی زرهی لندکروز و حدود 11 خودروی پیکاپ یا هایلوکس پر از آرپی جی، ام 4، ام 16، نارنجک و غیره را با خود بردند.

 

فضل احمد معنوی، وزیر پیشین عدلیه افغانستان پیشتر در خاطرات خود نوشته بود که هنگام خروج از کابل به خانه داکتر عبدالله رفته و از او خواسته بود که با وی به پنجشیر بیاید، اما او این پیشنهاد را رد کرد. معنوی می گوید که مجبور شد محافظان و ماشین هایش را در خانه داکتر عبدالله رها و با یک محافظ غیرمسلح آنجا را ترک کند.

منبع نزدیک به عبدالله اضافه کرد:

 چند تن از طالبان بلندپایه آمدند و عذرخواهی کردند و گفتند که برنامه خاصی ندارند، این یک عملیات عمومی است که در شهر جریان دارد تا سلاح های غیرقانونی را مصادره کنند. خفه نشوید اگر به محافظ نیاز دارید، درخواست رسمی بدهید. ما خودمان آنها را رسمی می کنیم و به آنها اسلحه می دهیم.»

 

گفتنی است که حامد کرزی و دکترعبدالله از مدت ها  پیش درحبس خانه گی هستند.

 

-------------

جمیعتی های ارشد به طالبان پیوسته اند

گزارش می رسد که اکثر چهره های میان پایه جمیعت اسلامی عمدتا از ولایات تخار و بدخشان، به طالبان پیوسته و با آنان کار می کنند. در گزارش آمده است که پسران نجم الدین واثق از فرماندهان ارشد جمیعت اسلامی در بدخشان نیز اکنون به طالبان بیعت کرده اند.

 

 

 

 

 

 

---------------------

-خبر می رسد که بیماری های نا شناخته ای در هلمند و قندهار بروز کرده است.

شماری از ساکنان محلی مدعی اند که این بیماری شاید به دفن زباله های اتمی پاکستان در دشت های هلمند رابطه داشته باشد.

درسال 2008 برابر با 1387 خورشیدی برخی مقامات ولایت هلمن ادعا کرده بودند که  بین سالهای 1996 تا 2001 میلادی، پاکستان زباله های هسته ای خود را در ولایات هلمند و قندهار در جنوب افغانستان دفن است.

پاکستان این ادعا را رد کرده بود.

حامد کرزی یک هیأت بررسی را به جنوب افغانستان اعزام کرده بود؛ اما هیچ گاه نتایج آن همانند نتایج کمیسیون حقیقت یاب در مورد علت سقوط اول کندز در پرده باقی ماند. گفته شده که تفاله های اتمی پاکستان در زمان حاکمیت اول طالبان درخاک افغانستان شده بود.

 

 

سفر صلاح الدین ربانی و ضیاء مسعود به دوشنبه – همزمان با سفر مولوی فهیم الدین باجه مولوی فصیح الدین لوی درستیز شبکه حقانی

اخیراً صلاح الدین ربانی و احمد ضیاء مسعود به تاجیکستان سفر کرده اند.

همزمان،  مولوی فهیم الدین باجه فصیح الدین لوی درستیز شبکه حقانی به طور مرموزی به دوشنبه سفر کرده بود. سفر صلاح و ضیاء مسعود ضمن آن که با سفر مولوی فهیم الدین به تاجیکستان همزمان بوده، دو فایل صوتی افشا شده، از ارتباطات مخفی طارق محمدی مامای احمد مسعود با سید نبی نبیل از جمعیتی های طالب شده در وزارت خارجه پرده برداشته است.

مولوی فهیم الدین دو هفته را در تاجیکستان سپری نمود.

گفته شده که او به وساطت یکی از سیاسیون بدخشانی به دوشنبه دعوت شد و با بعضی از مقامات امنیتی تاجیکستان و روس ها ملاقات هایی داشته است.

طالب ها با فرستادن مولوی فهیم الدین  به دوشنبه  تلاش دارند تا مقامات تاجیکستانی و روسی را قانع کنند تا فعالیت ها مقاومت گران در امتداد سرحد با تاجیکستان را ممنوع قرار دهند.

 

 

گزارش دیگری حاکی است که در تلاشی های خانه به خانه از سوی گروه طالبان، هراندازه پول نقد، زیورات و اشیای قیمتی که از خانه ها به دست آمده، به خزانه امارت تحویل داده نشده  بلکه بین اعضای فرماندهی طالبان که در تلاشی سهم دارند تقسیم شده است.

تمام اجناس، موتر، پول و زیورات در پایان هر روز عصر، به عنوان اموال غنیمتی بین فرماندهان طالبان تقسیم می شود.

 

 

از ولایات تخار و بدخشان خبر می رسد که دسته های مختلف طالبان از سه ماه به این سو، صد  ها دختر را به نفرات خود به زور نکاح کرده و آنان را به ولایات پکتیا، خوست، کندهار و غزنی انتقال داده اند.

درخبر گزارش گرمحلی آمده است دراین چند هفته پسین، طالبان روزانه  ده دختر را به زور انتخاب کرده و بعد از نکاح آنان را از ساحه به ولایات دیگری می برند. اکثریت طالبان درتخار وبدخشان به گفته شاهدان عینی، برای گرفتن و بردن دختران به این دو ولایت هجوم آورده اند.

تا کنون هیچ کسی علنی در برابر این روند اعتراض نکرده است.

پایان سرویس خبری اول هفته از کانال جمهوری پنجم