-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۴۰۱ فروردین ۴, پنجشنبه

نماینده مارشال دوستم در تهران دستگیر شدبه تاریخ 28 حوت 1400 – رئیس هاشم یا هاشم رئیس، نماینده مارشال دوستم و یکی از افسران ارشد امنیتی در ارگ ریاست جمهوری – درتهران بازداشت شده


 آخرین والی جنبش ملی در جوزجان که درماه جنوری سال گذشته سال ۲۰۲۱ از سوی دوستم همچو والی معرفی شده بود.

او به دستور مارشال دوستم به ایران رفته بود.

نیروهای اطلاعاتی ایران بعداز ورود هاشم رئیس روز سوم در تهران منزل که سکونت داشت 


مخالفان سیاسی مارشال دوستم به ایرانیان چنین راپور داده اند

 مارشال دوستم به حمایت حکومت اوکراین نیرو پیاده ارسال میکند

 بخاطر همین هاشم رئیس جلب جذب نیرو به ایران آمد گفته


اتهامات ازسوی جنرال ملک و قیصاری برچسپ شده است.


هاشم رئیس سه ماه قبل  از ترکیه به ایران سفر کرده بود. با قوماندانان جنبش و شخص مارشال دیدار هایی داشت. درسفر به ایران نیز با قوماندانان جنبش مجالس متعدد برپا کرده بود.


 ویزه همه قوماندانان تاریخ اش ختم شده است.

قرار بود با مقامات ایران در قسمت تمدید ویزه صحبت داشته باشد.

 همچنان به همه هواداران مارشال پیام رهبری جنبش را وسیله شود اگر طالبان به توافقنامه دوحه طالبان تن ندهد،

 آماده گی یک جنگ تمام عیار را به خاطر آزاد سازی شمال را داشته باشد.


جنرال ملک و قیصاری به ایران کار میکند. 

گویا مارشال دوستم به حمایت حکومت اوکراین از مهاجرین مقیم ایران توسط هاشم رئیس نیرو جلب جذب نموده اعزام مینماید.

در شش مارچ نظام‌الدین قیصاری ساکن ایران در صفحه فیسبوکش نوشت که شماری از رهبران سیاسی افغانستان در تلاش سربازگیری از میان مردم برای اعزام نیروی جنگی به اوکراین هستند.


 درین قلمداد هریک از فرماندهان جنبش ملی فتح الله قیصاری وکیل اسبق ولسی جرگه، رحمت الله ترکستانی، حنیف بای الماری، محمد هاشم باتور، شمال قوماندان، عبدالحکیم ترک اوغلی شامل است.


هاشم رئیس سه ماه قبل هم از ترکیه به ایران سفر کرده بود باهمه قوماندانان جنبش ملی درایران دیدار کرده بود. تصمیم داشت خانه بخرد.


 این بار ویزه همه قوماندانان تاریخ اش ختم شده است قرار بود با مقامات ایران در قسمت تمدید ویزه صحبت داشته باشد.

 همچنان به فرماندهان پیام مارشال را برساند که:


اگر طالبان به توافقنامه دوحه طالبان تن ندهد آماده گی یک جنگ تمام عیار را بخاطر آزاد سازی شمال را داشته باشد.

جنرال ملک و قیصاری به حکومت ایران گفته اند

مارشال دوستم به حمایت حکومت اوکراین از مهاجرین مقیم ایران توسط هاشم رئیس نیرو جلب جذب نموده اعزام مینماید. او همچنان متهم است که مهاجران داوطلب جنگ به اکرائین را اطمینان داده بود که پس از ختم جنگ، حق شهروندی اکرائین را دریافت خواهند کرد. 

شهروندان افغانستان از سی سال به این سو، در جنگ ها میان آذبائیجان و ارمنستان، در کشمیر در دهه ۹۰ میلادی و درنبرد علیه داعش در عراق و سوریه به حیث اجیران جنگی جنگیده اند. 


دقایق قبل از از دستگیری اش با تمام فرماندهان جنبش جلسه داشت.


 جلسه ختم میشود همه بسوی محل سکونت خود می روند.


 یک باره دروازه تک تک میشود کسی رفته باز میکند نگاه میکند افسران نیرو اطلاعات ایران است بعداز داخل شدن در سالن می پرسد هاشم رئیس کیست؟


رئیس هاشم میگه بلی من هستم.

بعدا نام هریک از فرماندهان جنبش ملی فتح الله قیصاری وکیل اسبق ولسی جرگه، رحمت الله ترکستانی، حنیف بای الماری، محمد هاشم باتور، شمال قوماندان، عبدالحکیم ترک اوغلی را میگیرند شامل لیست دستگیری هاشم رئیس میگه آنها اینجا نیست.

 بعدا صرف خود هاشم رئیس را با میبرند. منابع جنبش می گویند که او اسکناس های دالر با خودنداشته است. 

سران سپاه پاسداران ایران از مارشال بعداز سقوط حکومت غنی دعوت کرد به ایران نرفت.


 ایران خواسته بود که لااقل بخاطر تداوم مناسبات فرزند تان حاج باتور دوستم را یک بار به ایران اعزام کنید از نزدیک صحبت داشته باشیم مارشال اباورزید.تحول در سیاست ترکیه پس از تسلط تقریبا کامل طالبان رخ داده است.


 سهیل شاهین سخنگوی طالبان به تازگی ترکیه را مهم ترین شریک این گروه توصیف کرد.


اردوغان تمایل برای دیدار با رهبران طالبان خبر داده 


ما هرگز سربازان‌ خود را به عنوان یک قدرت خارجی در آنجا ندیده‌ایم. حضور نظامی ترکیه در افغانستان باعث تقویت دولت جدید در عرصه بین‌المللی و تسهیل کار آن می‌شود.


اردوغان از توافق با بایدن برای کنترل امنیت فرودگاه کابل در جریان انجام ماموریت های ناتو نیز خبر داده بود. 

وزارت دفاع آذربایجان هم اعلام کرده بود واحد صلح بان نیروهای مسلح آذربایجان به همراه ارتش ترکیه امنیت فرودگاه بین المللی کابل را تامین می کنند.

نظامیان ترکیه و آذربایجان به افغانستان به بهانه تامین امنیت با طالبان با توجه به سابقه عملکرد دولت ترکیه در کشورهایی همچون سوریه و عراق و صادرات تروریست های داعشی به این کشورها در کنار تلاش برای حضور نظامی دائم در آنها باید زنگ های خطر را در تهران به صدا درآورد.

تداوم این رویه با توجه به شرایط فعلی افغانستان، این کشور را به یک بمب ساعتی در مجاورت ایران مبدل خواهد کرد که امنیت ملی روسیه و چین را نیز به خطر می اندازد. 


اخبار نگران کننده ای از تلاش نیروهای آمریکایی برای پاکسازی قومی شمال افغانستان است که این سیاست ها در صورت افزایش حضور نیروهای نظامی ترکیه در شمال افغانستان با جدیت بیشتری پیگیری شود تا در همسایگی ایران یک کانون تهدید جدید مستقر شود.