-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۴۰۱ اردیبهشت ۱, پنجشنبه

مخدوم عالم به کمک مارشال دوستم و MI6 رها شد

 

منبع اطلاعاتی: ملاهیبت الله زنده است

صدای پای داعش در صفحات شمال به گوش می رسد

250 میلیون دالر کمک انگلیس به دوستم و رهایی مخدوم عالم این دو اتفاق به هم چه ربطی دارند؟

می‌خواهند مخدوم عالم را به جان دوستم ‌بیندازند، یا دوستم را به سر مخدوم عالم می‌فرستند؟

 250 میلیون دالر یدر کجا و برای کدام پروژه است. بازداشت هاشم رئیس، نفر کلیدی دوستم، از سوی استخبارات ایران به این همه چه ربط دارد؟

 خبر 250 میلیون دالر را نشریة The Independent - بریتانیایی از قول انتان کاردزمن (Anthony Cordesman) ، کارشناس معروف امریکایی نشر کرد.

 

 10 اپریل سار آدام مکّلیور تامسن یک دیپلمات سابق بریتانیایی، مدیر شبکة رهبری اروپا، یک اندیشکدة اروپایی مستقر در لندن در بلاگ شخصی‌اش از قول دکتر جلین لویس، رئیس کمیتة امنیت و اطلاعات پارلمان بریتانیا از این «تصمیم استراتژیک دولت بریتانیا برای حمایت از ازبیکها در افغانستان» خبر داد

 جلین لویس گفته است:

 « انگلیس می خواهد اقوام مختلف باید در دولت افغانستان شرکت کنند.

 ازبیک‌ها در شمال افغانستان به رهبری ژنرال دوستم یکی از اقوام اصیل و تاریخی در افغانستان هستند و به رسمیت شناختن آن ها یک امر ضروری است.

به همین دلیل پارلمان بریتانیا به MI6 (سازمان استخباراتی بریتانیا) دستور داده است، تا طبق قطع‌نامة 1453 شورای امنیت سازمان ملل در دستور کار به ازبیک‌ها در شمال افغانستان کمک کند.» 

 جلین لویس:این توافق 3 مارچ سال روان در « مرکزدیپلماتیک انتالیای» ترکیه به دست آمده، 250 میلیون دالر دولت بریتانیا از طریق MI6 به جنبش ملی داده می‌شود.

جلین لویس گفته است: «ژنرال دوستم یکی از بانفوذترین شخصیت‌های نظامی و سیاسی در افغانستان و یک ازبیک است  که می‌تواند از کنترل کامل طالبان بر کشور جلوگیری کند».

 

تحلیل دیگر:
انتونی کاردزمن در صحبت با The Independent : با توجه به نفوذ مارشال دوستم در شمال افغانستان، ناامنی در کشور یک عامل کلیدی خواهد بود.

او گفته است:  مقامات استخباراتی بریتانیا و دوستم در شش ماه گذشته بارها ملاقات کرده اند. در نتیجه، سقوط دولت طالبان بعید است، اما انگلیس‌ها انتظار دارند، از این طریق بر طالبان نفوذ کنند و تا حدودی مسیر آنها را تغییر دهند»

 انگلستان معمار طالبان است.

 این را بی‌نظیر بوتو، نخست وزیر پاکستان، کشور اصلی پشتیبان طالبان، رسماً اعتراف کرده بود. حالا طالبان با روسیه و چین نزدیک اند و معمارشان به این نتیجه رسیده که آنها را مجازات کند.

 اما چرا انتخاب انگلیس‌محض سر ازبیک‌ها؟

ازنظر انگلیس، تاجیکان همزبان و هم‌فرهنگ ایرانی‌ها هستند و طی 40 سال اخیر بیشتر با روسیه قرابت‌های استراتیژیک داشتند، هیچ‌گاه و هیچ وقت از سوی انگلیس و امریکا، همکار ارزیابی نمی‌شدند و نخواهند شد.

حرف‌های عمران‌خان، نخست وزیر قبلی پاکستان شاید مورد ذکر است که گفت، اگر انگلیس نمی‌بود، زبان فارسی زبان معاشرت این منطقه می‌بود.

 پس جایگاه پشتون و تاجیک فعلا چنین است.

هزاره‌ها هم، «نکاح استراتژیک» بر پایة مذهب با ایران دارند، نمی‌توانند همکار باشند.

می‌ماند ازبیک‌ها در رأس مارشال دوستم که از سوی ترکیه، یکی از کشورهای دوست انگلیس، پشتیبانی می‌شود. انگلیس که دو صد سال پشتون ها را به جان ازبیک ها انداخت این دفعه در فکر آنها افتاده است.

 

 

کودتای دوستم-عالم


مخدوم عالم، معروف به «جلاد شمال»، پس از سه روز انتشار خبر 250 میلیون دالر آزاد شد.

ظاهرا طالبان او را به‌خاطر مقابله با دوستم رها کردند.

یک نشانة این تقابل تیرباران شدن ‏ فرمانده گارد ویژة مارشال دوستم به‌نام گل حسن در نزدیکی منزلش در سمنگان است.

سوال انگیز است که ترور گل حسن یک روز بعد از رهایی مخدوم عالم اتفاق افتاد.

 ملا مخدوم محمد عالم ربانی یا مخدوم عالم،

علت بازداشت او را طالبان آدم‌ربایی و قانون‌شکنی و مخالفان سیاسی آنها، همچنین مردم عام قومیت، نژاد، زبان و اهلیت او گفتند. در این میان، عاملی که هیچ‌کس ذکرش را نکرد، ارتباط مخدوم عالم با مارشال دوستم بود.

اطلاع اپراتیفی ثقه:

 اگر طالبان جلو مخدوم عالم را نمی‌گرفتند، او برنامه داشت که در همکاری دوستم با یک کودتا سه ولایت شمال، مشمول فاریاب، جوزجان و سرپل را از تصرف طالبان بیرون کند و به مخالفان سیاسی طالبان بسپارد.

 

راز اصلی پس پرده چیست؟

داعش‌سازی

خبر پروژة 250 میلیون دالری انگلیس در شمال افغانستان موثق است.

منابع اطلاعاتی: در آیندة نه چندان دور داعش‌سازی شمال شروع می‌شود و مخدوم عالم به همکاری سازمان‌های استخبارات انگلیس (MI6) +پاکستان (ISI) +حقانی‌ها+دوستم از بند رها شده است تا جنگ شمال را مدیریت کند و این پروژه را پیش ببرد.

 سنگر: به نقل قول از منابع طالبان گزارش داده بود که مخدوم عالم برای داعش‌سازی و ایجاد مخالفت‌ها میان داعش و طالبان در شمال با کمک حکومت‌های کرزی و غنی و امریکا، بازداشت شده بود.

 

جاسوس دو طرفه و خطرناک: راز مخدوم عالم چیست؟

حالا منابع می‌گویند، طرح رهایی او از سوی مارشال دوستم (در یکی از همان ملاقات‌های پنهان) به MI6 داده شده، این سازمان از isi آزادی او را خواسته است.

گروه حقانی که رابطة نزدیک با isi دارد، رهبری طالبان را مجبور به رهایی مخدوم عالم کرده است.

 طالبان مخدوم عالم را نه در زندان، بلکه یکی از مهمانخانه‌های ریاست امنیت طالبان در شهر کابل نگه می‌داشتند و ماه گذشته یک هیأت 40-نفرة ازبیک‌های معتبر فاریاب با درخواست ملا نورآغا، خسربرة مخدوم عالم فرمانده قوای دو هزارنفری، به قندهار، به نزد «امیرالمومنین» دادخواهی رفتند.

 راوی : ما در یک کاروان پُردبدبه در حدود 10 تانک و ماشین زرهی و تحفه‌های گران‌قیمت به نزد ملا هیبت‌الله رفتیم و او و اطرافیانش خیلی از ما استقبال گرم کردند.

او گفت: «ما «امیرالمومنین» را دیدیم. زنده است. دروغ می‌گویند که مُرده. چند روز مهمانش بودیم. او گفت که مخدوم عالم طبق قوانین شریعت محکمه می‌شود، اگر جرمش ثابت شد. او مخالف رهایی مخدوم بود.

 او گفت: محدوم محاکمه شده و جزایش را می‌گیرد، اگر نه، آنهایی مجازات می‌شوند که او را بازداشت کردند.

 اما در این میان دو نفر از سارنوالی به نزد او آمده گفتند که جرم مخدوم عالم صد درصد ثابت شده، او را اصلاً نمی‌شود آزاد کرد.»

 امّا بر خلاف رأی «امیرالمومنین» که هیچ مرجعی حتا حق شک بر سر تصمیم او را ندارد، مخدوم عالم آزاد شد.

یعنی مسألة بزرگ و جدی‌تری در میان است.

چی است؟

 پادرمیانی انگلیس و پاکستان و راه‌اندازی پروژة دیگری‌ست که به جز از داعش‌سازی چیز دیگری نمی‌تواند باشد.

نام مخدوم عالم و مارشال دوستم درصدر لست است. هدف: داخل سازی افراطیون به آسیای میانه

 

دلیل بازداشت هاشم نیز ریشه در این گفت و گزارش ها دارد.

 او 19 مارچ سال روان پس از سه روز ورودش از ترکیه بازداشت شد.

گفته می‌شد که ماموریت او اعزام رزمنده‌گان جنبش ملّی دوستم به جنگ اکراین بود، اما مارشال در یک نوار ثبثی، که در اختیار سنگر قرار دارد، به یک مقام ایرانی می‌گوید که این همه حرف‌ها درست نیستند و رئیس در این کارها دخیل نیست.

منابع می‌گویند، بازداشت به همین 250 میلیون دالر و طرح «داعش‌سازی» ربط داشت.

 

دستمان بسته است

 با گذشت یک هفته هیچ صدا از «مارشال افغانستان» شنیده نشد.

اما افراد جنبش چه می گویند؟

 این موضوع (250 میلیون دالر) هنوز یک گپ واضح و رسمی نیست، یک چیزی نیست که ما آن را تأیید کنیم.

او گفت: «ولی در این هم هیچ شکی نیست، که دستگاه‌های استخباراتی تلاش می‌کنند تا منافع کشورهای‌شان تأمین باشد.

روسیه و چین از طالب، یک گروه جاهل و ضدتمدن که فردا برای خودشان مشکل‌ساز خواهد شد، حمایت می‌کنند، سفارت می‌دهند.

 ازبیکستان که یک گروه بزرگ تروریستانش در افغانستان است، با طالبان قراردادهای اقتصادی می‌کند، اما یک مرمی به مخالفین آنها نمی‌دهد.

همسایه‌‌ها از ما حمایت نمی‌کنند. تنها مارشال دوستم را اکمال کنند، در ظرف 15 روز وضع شمال کاملاً تغییر می‌کند. دست‌مان بسته است و از این فرصت انگلیس‌ها استفاده می‌کنند.»

 اینک، انگلیس دوستم را به جان طالبان انداختنی‌ست و طالبان مخدوم عالم را به جان دوستم.

 

برنامة درگیر کردن روسیه در مرزهای جنوبی قلمرو نفوذش همیشه روی دست رقیبانش است.

 برنامة حفظ جنگ در افغانستان، کاری که انگلیس خیلی خوب انجام می‌دهد، زیرا دوستم و ازبیک‌ها قدرت به چالش کشیدن طالبان را دارند، اما به طور کلی نمی‌تواند محاسبه‌ها را تغییر و جنگ را پایان دهند.

محاسبه انگلیس: محاسبه را تاجیکان وهزاره‌ها تغییر می دهند. طالبان کاملاً از افغانستان روفته خواهند شد. این به نفع انگلیس نیست.

 اما چگونه مارشال دوستم، همانی که در خاطرات طالبان فاجعۀ دشت لیلی را با خون حک کرده است و دشمن قسم‌خوردة آنها به شمار می‌آید، وارد چنین یک قمار خطرناکی شود که نه فقط خود، بلکه افغانستان و منطقه را برباد دهد؟

 افغانستان یک سرزمین دسیسه‌ها است. هر اتفاقی می‌تواند در آن بيفتد.