-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۴۰۱ مرداد ۵, چهارشنبه

قصاب پنجشیر و قندهار کشته شد


600 تاجیک دریک گور دسته جمعی مدفون شدند

 واگذاری فرودگاه های افغانستان به اسراییلسید عبدالغفار آغا، مشهور به ملا پیرآغا، فرمانده ارشد طالبان

 که به «قصاب داعش» و «ظالم‌ترین طالب» معروف بود، عصر دوشنبه، در حالی که از زیارت حج بازگشته بود،

در مسیر خانه‌اش به سمت قندهار در تصادف جاده‌ای در ولایت غزنی کشته شد.

پیرآغا اهل روستای سیدقلعه در ولسوالی پنجوایی قندهار بود. او را یکی از بنیان‌گذاران نیروهای ویژه طالبان مشهور به «قطعه سرخ» می‌دانند.

اطلاعات می‌رساند پیرآغا یک‌قصاب طالبان که هزار ها انسان را شکنجه نمود بطور مرموزی در مسیر خانه اش به هلاکت رسید.

سید غفار آغا جنایات زیادی را در پنجشیر مرتکب شده بود

 وسرانجام دریک توطئه داخلی درمیان طالبان کشته شده است.

او درموتری کشته شد که از خانه جنرال رازق قوماندان پلیس سابق قندهار به غنیمت گرفته بود.

واشنگتن اگزمینر در مقاله‌ای به نقل از یک شاهد عینی نوشته که طالبان در سپتامبر ۲۰۲۱ و فبروری امسال، ۶۰۰ مرد تاجیک را از ولایات پنجشیر، کاپیسا و پروان بازداشت کردند و به‌طور دسته‌‌ جمعی به‌قتل رساندند.

در این مطلب آمده که گزارش اخیر یوناما نتوانسته رقم واقعی تلفات را بازتاب دهد.

بث بیلی، نویسنده آزاد در این مقاله به نقل از احمد "نام مستعار" می‌نویسد که این مردان ۱۶ تا ۳۵ تاجیک برای نجات جان‌شان به ولایت‌های شمالی پناه برده بودند اما طالبان آنان را به اتهام پیوستن به جبهه مقاومت ملی، بازداشت کردند.


طالبان گفته بودند که این افراد را به زندانی در قندهار منتقل می‌کنند از همین رو برای این‌که نشان دهند آنها انتقال داده می‌شوند بس‌های نیز آماده کرده بودند، اما این افراد شبانه به‌گونه دسته‌ جمعی کشته شده و دفن شدند.

احمد افزود: "قربانیان را شبانه کشتند و دفن کردند، گورها را با خاک و سنگ پوشانیدند."

مقاله به نقل از شاهدان رویداد نوشته است که طالبان این فراد را چشم و دست بسته به قتل رساندند و در صورت افشای این قتل‌ها، شاهدان را به مرگ تهدید کردند.

بسیاری از خانواده‌های قربانیان به‌دلیل تهدید و ترس از طالبان از گفتگو با رسانه‌ها خود داری می‌کنند.

گزارش ناقص یوناما

در این مقاله آمده که رقم تلفات بیشتر از آن چیزی است که در گزارش اخیر یوناما بازتاب یافته است.

این درحالی است که دفتر نمایندگی سازمان ملل در افغانستان، یوناما هفته گذشته در گزارش ده ماهه اش اعلام کرد

که طالبان ۱۶۰ نفر را بدون محکمه به قتل رسانده‌اند که از این میان ۵۹ نفر مربوط به گروه داعش و ۱۸ نفر مربوط به جبهه مقاومت ملی می‌شوند.

گزارش یوناما در مورد کشته شدن "اعضای داعش" نیز تردیدهایی را ایجاد می کند. طالبان تا به امروز تاجیک ها، اعضای جبهه های مقاومت، سربازان و افسران سابق دولت را تحت عنوان "مبارزه با داعش" می کشند.


آمار گزارش یوناما بسیار اندک است.

در این مقاله آمده که سازمان ملل در ماه فبروری امسال قتل ۱۰۰ نفر از نظامیان پیشین و ۵۰ عضو داعش را گزارش داد.

همچنین براساس گزارش نیویارک تایمز که در ماه اپریل نشر شد، در مدت شش ماه نخست حکومت طالبان، حدود ۵۰۰ نظامی پیشین یا به قتل رسیده و یاهم ناپدید شده اند.

دیده‌بان حقوق بشر نیز گزارش داد که از ماه اگست تا سپتامبر سال گذشته صد تن در ۳۴ ولایت افغانستان کشته شده‌اند.

 واگذاری مدیریت فرودگاه های افغانستان به اسراییل

اسرائیل بیخ گوش ایران در مرزهای شرقی؛

در حالی که مقرر شده بود طالبان مدیریت فرودگاه های افغانستان را به قطر و امنیت آن را به ترکیه واگذار کند با فشارهای آمریکا به قطر و توافق ترکیه با اسرائیل در سفر اخیر وزیر خارجه این رژیم به آنکارا، منجر به اعلام عدم همکاری قطر و ترکیه با افغانستان مدیریت فرودگاه های أفغانستان ظاهرا به امارات سپرده شد.

در همین رابطه، خبری از سوی طالبان بیرون آمده که براساس آن کلیه امور مدیریتی و امنیتی فرودگاه های افغانستان به امارات متحده عربی واگذار شده است و به زودی مقدمات اجرایی آن آغاز خواهد شد.


پس از آغاز همکاری رسمی میان امارات و اسرائیل و انعقاد قراردادهای متعدد در زمینه های مختلف و تبادل های فرامنطقه ای میان این دو بازیگر، دولت امارات به دنبال درخواست آمریکا قرار شد تامین امنیت و کنترل کلیه فرودگاه های خود در ابوظبی، دبی، شارجه و... را به اسرائیل واگذار کند.

فرود گاه های خود امارات به یک کمپنی اسرائیلی داده شده

مگر آمده مدیریت فرودگاه های أفغانستان را برنده شده!

ناظران بر این باورند این تصمیم و اقدام با هدف رصد و شناسایی مسافران عازم به یکی از مراکز بزرگ اقتصادی دنیا(دبی) انجام شده است.

گزارشات منتشر شده در اسراییل نشان میدهد شرکت اماراتی GAAC مسولیت مدیریت فرودگاههای افغانستان را به شرکت امنیتی AR Challenges اسراییل واگذار نموده است.

طبق گزارش منتشر شده در صفحه شخصی «آلوف بن» Aluf benn (سردبیر روزنامه هارتز)؛

«رفیع سلا» Rafi Sela مدیر عامل شرکت امنیتی AR Challenges در مصاحبه با سردبیر هارتز مطالب بسیار مهمی در خصوص مشارکت و همکاری اسراییل با امارات متحده عربی در مدیریت فرودگاههای افغانستان مطرح نموده است.

رفیع سلا در این مصاحبه اعلام نموده:

شرکت امنیتی AR Challenges از دوسال قبل همکاری نزدیکی با شرکتهای مختلف در بحرین امارات، مراکش و سودان آغاز کرده و جدی ترین همکاری با هلدینک G42 اماراتی در جریان است.

شرکت AR Challenges مشاور و همکار اصلی شرکت G42 اماراتی است و کلیه قرار دادهای این هلدینگ به صورت مشارکتی دنبال میشود.

مدیر عامل شرکت اسراییلی AR Challenges در این مصاحبه رسما اعلام میکند: تکنسینهای اسراییلی AR Challenges Ltd بواسطه همکاری با شرکت GAAC در حال حاضر به صورت مستقیم در مدیریت فرودگاههای افغانستان و انجام امورات کنترل و غربالگری در فرودگاه های کابل، هرات، قندهار و مزارشریف مشارکت دارد.

رفیع سلا در این مصاحبه اعلام میکند که مشارکت اسراییل در مدیریت فرودگاههای افغانستان به کمک امارات متحده عربی یک ارزش استراتژیک برای ارتش اسراییل و موساد و سایر ساختارهای امنیتی اسراییل محسوب می شود.