-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۴۰۱ مرداد ۱۴, جمعه

هشدار تازه امریکا به طالبان: در بارۀ تان تصمیم گرفته می شود!

 

طالبان، مناطق تخار و بدخشان را تخلیه کرده اند

مهاجران أفغانستان را زنده‌ زنده زیر سنگ‌ کردند

چهار روز پس از کشته شدن ایمن‌الظواهری، حکومت طالبان امروز در اعلامیه‌ای گفته‌ از آمدن و سکونت او در کابل اطلاعی ندارد.

در اعلامیه‌ رسمی که ذبیح‌الله مجاهد

«..جوبایدن رئیس جمهور آمریکا ادعا کرد که در این حمله داکتر ایمن الظواهری رهبر القاعده را هدف قرار داده‌اند. امارت اسلامی از آمدن و سکونت ایمن الظواهری در اینجا، هیچگونه اطلاعی ندارد.»


درچهار روز، جمعاً 38 ساعت جلسه داشتند. کارشان تا دو و دشنام به همدیگر هم رسیده بود.


جان کربی، هماهنگ‌کننده‌ی ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی آمریکا: «ما همچنین از اقدامات طالبان برای سرپوش گذاشتن روی شواهد بعد از این حمله آگاهیم...اما از تصامیم آینده که هنوز گرفته نشده، فعلا صحبت نمی‌کنم.


آقای کربی همچنین گفت که آمریکا حتی قبل از خروج از افغانستان می‌دانست که القاعده در افغانستان حضور دارد و اکنون هم می‌داند که شماری از جنگجویان القاعده در افغانستان هستند.

پس چطور دولت و کل سلاح ها را به آن ها تحویل دادید؟


حقانی ملا یعقوب و ملاحسن گریخته اند به سوی جنوبی و نورستان.

22 نفر همراه با بادیگارد های حقانی همه کشته شده اند. رهبران طالبان همه از اطراف ها گریخته و دررستاق جمع شده اند. پا درگریز اند. قوماندان قول اردوی قندز فرار کرده و در یک قریه در چهار دره رفته است. 

اکثریت نقاط تخار بدون جنگ رها کرده. و گریخته اند. چاه آب، خواجه بهاء الدین، درقد، رستاق و فرخار همه را رها کرده اند. نیروهای مقاومت درحال ورود به مناطق تخلیه شده هستند.


پوشش ترس و تخویف بالای سر رهبران طالبان

طیارات بی سرنشین، بر فراز پنجشیر و خوست گشت می زنند؛ اما بالای قرارگاه های قطعات بدری و عمری در شمال افغانستان و پایگاه های القاعده در بدخشان و کندز دور هم نمی خورند.


شیخ حسام:

چه موقف خفت بار ۲۸ سال القاعده و ظواهری استفاده کردید

همه امکانات شان را مثل شاخی سرخود باد کردید

 حالا جرئت راست گفتن وخواندن نمازه جنازه اش را ندارید.

 واقعا شرم آور است این گونه ایمان داری و سیاست گریز از دشمن وبزدلی در برابر طاغوت

 درحالی که در قتل مسلمانان از هیچ بی حیای وظلم دریغ نمی نمایید... ای خوارج


این شش نفر از افسران ارشد پاکستان در سانحه هوایی در بلوچستان کشته نشده اند. هرچند منابع هندی گفته بودند که چرخبال آن ها به هنگام امداد رسانی به سیل زده ها از سوی رزمنده گان مسلح بلوچ ساقط شده، اما تازه ترین گزارش های می رسانند که این افسران که در رأس شان جنرال سرفراز علی فرمانده سپاه جنوب هم شامل بود، در بمباران شیرپور کابل کشته شده اند. 


درشکردره کشتار افراد محلی به وسیله نفرات طالبان درحال افزایش است. فرد وسطی این عکس از خواهر زاده های أنور دنگر است. که طالب است. زن یکی از اهالی را به زور گرفته. چهار نفر اعتراض کردند؛ هر چهار شان کشته شده اند.


تنگه واخان از سوی طالبان به پاکستان واگذار شده

سال گذشته وقتی بدخشان به نفع طالبان سقوط کرد، پاکستانی‌ها با نصب پایه‌ها و نشانه‌های مرزی حدود ۸۰ کیلومتر مربع خاک ولسوالی واخان را به پاکستان ملحق نمودند.

حکومت محلی تالبان در بدخشان خاموشی اختیار کرده بود و سخن‌گویان و مقام‌های بلند پایه‌ی تالبان بارها این موضوع را انکار نموده و رد کردند. اما مردم ازین راز پرده برداشتند.

رهبران طالبان پیشاپیش با پاکستان درین رابطه موافقه کرده بودند.

در نشست اخیر در مقر ولایت بدخشان طالبان محلی به بزرگان محل گفته اند که آنان نمی توانند علیه اقدام حکومت مرکزی مخالفت کنند باید که صدای مخالفت با واگذاری واخان توسط مردم بلند شود.

یک جمع ۱۲ نفری از بزرگان بدخشان به نمایندگی از مردم به کابل رفتند تا موضوع را با حکومت مرکزی شریک بسازند اما مسوولان حکومت مرکزی طالبان به آنان گفته که صلاحیت تصمیم گیری در این مساله از ملا هبت الله است.

اما هیبت الله وجود فزیکی ندارد.

پس سر انجام نامه‌ فرستادند تا از واگزاری واخان به پاکستان منصرف شود و بجای آن برای بازگشایی راه ابریشم و یا ایجاد یک کمر بند اقتصادی با چین و آسیای میانه اقدام نماید.

به نامه مردم جواب داده نشد. ناگزیر شدند مخالفت شان با  این موضوع را از طریق رسانه‌ها ابراز کنند.

حدود یک هفته پیش تالبان محلی بدخشان ویدیوهای را در شبکه‌های اجتماعی منتشر کرده اند که گویا نیروهای مرزی آنان پایه‌ها و نشانه‌های مرزی را که پاکستان در خاک واخان ایجاد کرده بودند تخریب می‌کنند.

در ویدیوهای نشر شده گفته اند که این پایه‌ها و نشانه‌های مرزی در خاک پاکستان  سال‌های پیش ایجاد شده اند اما از تاریخ که بر روی پایه‌های و نشانه‌های مرزی نوشته شده به خوبی  دیده می‌شود که این پایه‌های در سال ۲۰۲۱ پس از تسلط تالبان بر افغانستان ساخته شده است.


همین چند روز پیش شماری از باشندگان ولسوالی واخان:

پاکستانی‌ها اجازه‌ ورود به مناطق را که مالچر و ملکیت شخصی شان است نداده اند.

روند انتقال آب‌های چندین چشمه را از ولسوالی واخان به پاکستان آغاز کرده اند.

ولسوالی واخان یکی از ولسوالی‌های مرزی بدخشان است که ۸۶ کیلومتر با کشور چین و ۴۸۴ کیلومتر با کشور تاجیکستان مرز مشترک دارد.


وضعیت بد مهاجران افغان در مرز ایران و ترکیه

نوار تصویری درد انگیزی در شبکه اجتماعی 

بیانگر وضع اسفبار جوانان مهاجر  افغانستان در مرز ایران و ترکیه است.

در نوار دیده می‌شود که مرزبانان ترکی مهاجران را به‌گونه زنده‌ زنده زیر سنگ‌ می‌کنند.

در نواری دیگر مهاجران از آمدن‌شان اظهار پیشمانی می‌کنند.

تاریخ دقیق ثبت این نوار مشخص نیست، اما به هر تاریخی که مربوط باشد، رفتار ترک ها بدتر از وحشتی های جنگل های آمازون است.


اخراج بی رویه مردم نیز شدت گرفته است.