-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۴۰۱ شهریور ۳, پنجشنبه

نبرد سنگین طالبان با نیروهای ازبکستان


در تهاجم هوایی و زمینی 

ده ها تن از ترکمن های افغانستان کشته، زخمی و غرق شدند

24 نفر به اسارت درآمدند.




درگیری طالبان و مرزبانان ازبیکستان: در ارل بابا چه گذشت؟ 

جنگ سختی بین طالبان و قوای ازبیکستان اتفاق افتاده و طرف طالب از اطلاع رسانی درباره جزییات حادثه هم به مطبوعات و هم به مقامات خود شان امتناع کرده اند. 


 شب 21 بر 22 آگوست در جزیره ارل بابا میان طالبان و مرزبانان ازبیکستان یک درگیری به وقوع پیوست که چندین کشته و زخمی به جای گذاشت. 

مقامات ازبیکستان تا هنوز در باره این درگیری معلومات نداده اند،

 اما طالبان و شاهدان عینی، از این حادثه روایت دیگری دارند.  

ورود شهروندان افغانستان به جزیره‌ای در دریای  آمو که در میان ساکنان افغانستان به “ارل بابا” معروف است و ساکنان ازبیکستان آن را به نام “ارل پیغمبر” یادآوری می‌کنند، رسماً تأیید شده است. 

 برمبنی اطلاعات رسمی خدمات دولتی مرزبانی ازبیکستان، 21 آگوست در قلمرو جزیره ارل پیغمبر، واقع در ولایت سرخان دریا، گروهی از شهروندان افغانستانی در حال عبور از مرزهای دولتی مشاهده شده اند که با قایق های خود به جزیره لنگر انداخته‌اند.  

در خبرنامه رسمی خدمات مرزی ازبیکستان آمده است: 

“وقتی متخلفان به خط مرزی ازبیکستان رسیدند، با مقاومت نیروهای مرزبانی مواجه شدند. در پی این عملیات، تمام متخلفان مرز دولت ازبیکستان (در مجموع 24 نفر) برای شناسایی هویت و انجام اقدامات تحقیقاتی بازداشت شدند. 

با توجه به نتایج این بررسی مشخص شد که علت حادثه مرزی استخراج غیرقانونی ریشه شیرینبیه است که به تعداد زیاد در منطقه مرزی ازبیکستان می‌روید. در حال حاضر قلمرو جزیره ارل پیغمبر تحت کنترل کامل واحدهای نیروهای مرزی ازبیکستان است.” 

قبلاً از پولیس شهرستان شورتیپه ولایت بلخ افغانستان بر پایه اطّلاعات ابتدایی خبر داده بود که به تاریخ 21 آگوست 56 باشنده این شهرستان برای جمع‌آوری شیرینبیه به جزیره “ارل بابا” عبور کرده و با مرزبانان ازبیک برخوردند که در پی آن سه نفر کُشته، سه تن زخمی و 7 تن دیگر به اسارت مرزبانان ازبیکستان افتاده‌اند. در پاسخ به این طالبان حدود 90 نیروی خود را به این جزیره فرستادند. 

 

 اما در اصل چه اتفاق افتاد؟ 

 به استناد گزارش سری در وزارت داخله طالبان 

مولوی عبدالغفور“نعمان”، فرمانده پولیس شهرستان شور تیپه به شخص سراج‌الدین حقانی، وزیر داخله طالبان فرستاده است، می‌گوید:

 به تاریخ 21 آگوست تقریباً 300 نفر از خاطر غریبی برای جمع‌آوری شیرینبویه به جنگل مایین له رفته بودند. 

مبنع افزود: 

شب گذشته (21 آگوست) ساعت 10 و نیم در حالت خواب بودند که نظامیان ازبیکستانی آمده به آنها شلیک کردند. 

از میان 300 تن تقریباً 150 تن آنها را زخمی بازداشت کردند و می‌گویند، میان آنها چند نفر شهید هم است. دو نفر زخمی آنها به نام های جمع مراد ولد آنه ولدیت سفر و بیگ خان، ولد قربان‌علی ولدیت صوفی، هردوشان از روستای شوریغ شهرستان شور تیپه قشلاق آمدند. فعلاً در تحت تداوی هستند. 

 در همین حال، یک شاهد عینی: 

بیش از 300 ساکن روستاهای اصلی ترکمن‌نشین شور تیپه که اکثراً افراد فقیر و بیچاره بودند، روز 21 آگوست از سوی فرماندهی مرزبانی طالبان برای جمع‌آوری شیرینبیه به جزیره ارل بابا فرستاده شدند. 

به گفته او:

 طالبان به ما گفتند، که به این جزیره برویم و شیرینبیه جمع‌آوری کنیم. 

گفتند که این جزیره قلمرو افغانستان است. 

در ازای این اجازه از هر یک ما 500 افغانی گرفتند. مردم که بیکار و بیچاره است، به حرف آن ها باور کرده، به جزیره رفتند. 

 وی افزود، حدود 100 جنگجوی طالب از شهرستان های شور تیپه کلدار نیز آنها را همراهی می‌کردند و شب که مرزبانان ازبیکستان آمدند، تقاضا کردند که جزیره را ترک کنیم، با آنها نخست وارد درگیری لفظی، سپس، نظامی شدند. 

وی اظهار داشت:

در این درگیری از سلاح های سبک و ثقیله، مانند کلاشینکوف، پیکا و نارنجک‌انداز استفاده شد. ما که بی‌سلاح بودیم، مجبور فرار کردیم. مرزبانان ازبیک با نیروی بیشتر حمله کردند. شخصاً خودم از ترس جان توجه نکردم، اما همراهانم گفتند که چرخبال های نظامی نیز انداخت کرده‌اند.

 در پی این درگیری دهها تن زخمی شده، تعداد کشته‌شدگان معلوم نیست و هنگام فرار افراد بی‌سلاح در دریا نیز غرق شده‌اند. 

دقیق معلوم نیست که چند نفر کُشته و زخمی شده است و چند نفر دیگر در دریا غرق شدند. کسی حساب نکرده است، زیرا آنهایی که رها شدند، به خانه‌های خود رفتند و خاموشی را اختیار کردند، تا از تحقیق پولیس در امان باشند. 


 در همین حال، بر اساس مجموع اطلاعات می‌توان به این خلاصه رسید که تعداد اسیران دقیقاً 24 نفر است و مقامات مرزبانی ازبیکستان این رقم را اعلان کرده‌اند، هرچند از کُشته شدن افراد اطلاعی نداده‌اند.  

 اما فرمانده پولیس شور تیپه، از وزیر داخله این را پنهان کرده است که مردم اعزام شده برای جمع‌آوری شیرینبیه تنها برای فایده طالبان کار می‌کردند. 

این سؤال هم ظاهراً بی پاسخ مانده است که آیا طالبان عمداً این افراد را فرستاده اند، تا جزیره مرزی را تصرف کنند؟ 

 جزیره ارل بابا، یا ارل پیغمبر، حدود 25 تا 30 کیلومتر طول دارد و یک قلمرو سرسبز است که در آن انواع مختلف گیا های شفابخش، مانند شیرینبویه، می‌رویند و محل زیست کبک و آهو است. و یک مکان مساعد برای کشاورزی و مالداری می باشد.