-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۴۰۱ مرداد ۲۱, جمعه

کاماز پر از أجساد طالبان از پنجشیر به کابل رسید


دستیار اشرف غنی: او سراسردروغ می گوید!

شیخ رحیم الله حقانی درکابل و قیس مبارز درپنجشیر کشته شدند
شیخ رحیم‌الله حقانی، از اعضای ارشد گروه طالبان و مدیر یک مدرسه دینی در کابل، بعدازظهرروز پنجشنبه، ۲۰ سرطان، در پی یک انفجار در محل کارش کشته شد.

شماری از اعضای طالبان با انتشار عکس و ویدیو از محل حادثه در توییتر، مرگ رحیم‌الله حقانی را تایید کردند.

رحیم‌الله حقانی تا پیش از سلطه طالبان بر افغانستان یک مدرسه دینی در پیشاور پاکستان را اداره می‌کرد. او پس از فروپاشی دولت افغانستان، مدرسه‌ خود را به کابل منتقل کرده بود.


در حملات تهاجمی نیروی های جبهه مقاومت ملی در قریه «پوچاوه» ولسوالی دره ولایت پنجشیر قیس «مبارز » باشنده ولسوالی چک میدان وردک یکی از آن ۹ نفر هلاک شده است که در نبرد روز گذشته توسط نیروهای جبهه مقاومت ملی به هلاکت رسیده است.


به فرماندهی فهیم کماندو و قوماندان محمد یار، دیروز حملات تهاجمی با سلاح های سبک و سنگین بر قرارگاه طالبان در ولسوالی دره ولایت پنجشیر صورت گرفت که در نتیجه آن بیش از 25 طالب کشته و زخمی شدند، که نبرد تا ساعت ۱۰ شب گذشته ادامه داشت.


آغاز درگیری ها در پریان - پنجشیر 


شب گذشته ۲۰/۱۹ اسد، طالبان در تاریکی شب به مواضع نیرو های مقاومت، مستقر در ارتفاعات " کوجان" نزدیک شدند تا قرارگاه را به محاصره در آورند . 

درگیری از ساعت ۲ بامداد میان نیرو های دو طرف آغاز و تا اکنون کماکان ادامه دارد.

بقول فرمانده قرارگاه " کوجان " طالبان نه تنها موفق به محاصره نمودن نیرو های مقاومت حاضر در آن موضع نشده اند، بلکه پس از ۵ تن کشته و عده یی زخمی ، عقب نشینی نموده اند. 


جزئیات حمله ی مقاومت گران بر مواضع طالبان در قریه ی پوجاوه!


نیروهای جبهه ی مقاومت ملی بالای پوسته های طالبان در قریه پوجاوه حمله نمودند.

بیش از ۱۸ تن از نیروهای طالبان کشته شده و ۱۳ تن دیگر زخمی شده اند.

 از راکت های جدیداستفاده شده است. راکت های مذکور در خانه های، غلام حضرت آغا، خانه کاکا یعقوب و دیگرش هم دربین خانه هایی که طالبان جابجابودند اصابت نموده است.

 دو عراده موتر رنجر طالبان تخریب گردیده است.

یک عراده واسطه نوع کاماز اجساد کشته شده ی طالبان را به مرکز منتقل نمودند.


جبهه ملی آزاده گان 

حمله راکتی بر ساختمان ریاست استخبارات پروان، 7 طالب کشته و زخمی 

سران امنیتی طالب مشغول جلسه بودند که راکت از تپه های مجاور گل غندی بر محل جلسه فرود آمد. 4 کشته، سه زخمی


خبرنامه‌ی جبهه‌ ملی آزاده‌گان 

ولایت غزنی 

ملا حسیب آخوند فرزند ملا رحمت‌الله باشنده‌ قریه‌ میرجان ولسوالی اندر ولایت غزنی و مسؤول جلب و جذب افراد برای گروه طالبان کشته شد

حوالی ساعت ۸ صبح پنج شنبه مورخ ۲۰ اسد ۱۴۰۱ هجری خورشیدی در ولسوالی اندر به هلاکت رسید.


مدرسه در پنجشیر

تاسیس مدرسه هزار نفری از سوی طالبان در پنجشیر

 استراتژی بلند مدت تروریسم بین المللی برای نفوذ در مناطق استراتژیک است.

 هدف: ایجاد پایگاه‌های مستحکم برای القاعده و سایر گروه‌های تروریستی

همزمان در پنجشیر تحکیمات و تونل سازی های عظیم در ارتفاعات پنجشیر شروع شده و دستگاه های کندن کاری و اسکواتورهای سنگین را به منطقه انتقال داده اند. 

آخرین دستیار اشرف غنی گواهی می دهد

متین بیک در گفت‌وگوی اختصاصی با ایندیپندنت فارسی، به عوامل سقوط کابل می‌پردازد و می‌گوید پس از سقوط هرات در دوازدهم سرطان ۲۰۲۱، اشرف غنی تصمیم خود را برای ماندن و مقاومت در برابر طالبان تغییر داد. 

او به این باور رسیده بود که تنها مانده است و نمی‌تواند با طالبان بجنگد، و باید باب مذاکره با طالبان را باز کند.

به گفته متین بیک، اشرف غنی سه روز پیش از فرارش آماده شده بود تا قدرت را به طالبان واگذار کند و به این نتیجه رسیده بود که باید با طالبان مذاکره کند، اما برای این مذاکرات دو شرط گذاشته بود؛ 

نخست اینکه یک هیات به رهبری عبدالله عبدالله، رئیس شورای عالی مصالحه ملی، و حامد کرزی، رئیس جمهوری اسبق، با شماری از سیاستمداران، مذاکرات با طالبان را در مورد ایجاد یک «دولت گذار» موقت در دوحه آغاز کنند، و دیگر اینکه این مذاکرات باید سپس از سوی یک «لویه جرگه» تایید شود.

آقای بیک می‌گوید که شب چهاردهم اوت (۲۳ مرداد ۱۴۰۰) اشرف غنی پس از گفت‌وگو با وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا، به او گفته است: « یک خبر خوش رسیده است، طالبان جرگه را قبول کرده‌اند، پیام ژنرال کارتر رسیده و گفته است که طالبان جرگه را پذیرفته‌اند، کارتر گفت که با باجوه صحبت کرده و گفته است که طالبان جرگه را پذیرفته‌اند. این گفته از باجوه است و سخن باجوه و طالبان یکی است.»  


اما اشرف غنی پیش ازاین گفته است که اگر از افغانستان نمی‌گریخت، طالبان او را می‌کشتند و جنگ خانه به خانه در کشور آغاز می‌شد. 

متین بیک آن سخنان را رد می‌کند ومی‌گوید:

این موضوع بی أساس است.

چون اشرف غنی پذیرفته بود که قدرت را انتقال دهد و طالبان پذیرفته بود تا آخر ماه سرطان دو هفته آتش‌بس اعلام کنند و تا هنگامی که مذاکرات بر سر ایجاد یک دولت گذار به نتیجه برسد، وارد پایتخت نشوند.

با این حال غنی و نزدیکانش ترسیدند. درحالی که بخشی از ‌نیروی نظامی و دفاعی مسلح وجود داشت، و طالبان نیز برای ورود به کابل آمادگی نداشتند.

 به باور او، تسلط طالبان بر افغانستان از راه مذاکره فرصت بزرگی بود و آنان نمی‌خواستند این فرصت را با وارد شدن به کابل در آن روز، از دست بدهند.

 متین بیک که عضو هیات مذاکره‌کننده با طالبان در دوحه بوده می‌گوید:

اگر اشرف غنی نمی‌گریخت، افغانستان به انزوای بزرگ بین‌المللی کشانده نمی‌شد، 

به پناهگاه امن گروه‌های هراس‌افکن بدل نمی‌شد، 

 بخشی از نهاد‌های امنیتی و دفاعی حفظ می‌شدند،

 فرصت‌های کلان از مردم گرفته نمی‌شد،

 فضای نفس کشیدن برای مردم باقی می‌ماند و یک نیروی بازدارنده در افغانستان در برابر عملکرد‌های طالبان وجود می‌داشت.

تمام فجایع به گردن غنی است.

به باور متین بیک، فرار اشرف غنی به تمامی تبصره‌ها در مورد معامله شورای امنیت با طالبان مهر تایید زد. 

اشرف غنی و حمد‌الله محب در یک سال آخر حکومت خود ارگان‌های محلی را تضعیف کردند و در تمامی نهاد‌های نظامی، دفاعی و محلی، افراد وابسته به خود را گماردند.

به گفته آقای بیک، اشرف غنی و مشاورش افراد ضعیف نزدیک به خود را در پست‌های کلیدی ریاست امنیت ملی به کار گماردند، عرصه فعالیت را بر وزیران دفاع ملی و پلیس ملی تنگ کردند.

این عوامل سبب شد تا پس از فرار اشرف غنی، هیچ نهاد مجرب و نیرومندی برای اداره اوضاع باقی نمانده بود.

متین بیک، اشرف غنی را به «پادشاه» تشبیه می‌کند و می‌گوید که اگر افغانستان دارای یک نظام غیرمتمرکز بود، اوضاع در این کشور به گونه دیگری رقم می‌خورد. 

به گفته او، در حکومت کسانی بودند که واضحاً طرفدارطالب بودند و غنی با همان ها نزدیک بود. 

روز‌های آخر سراسیمه بود، بیشتر با حمدالله محب و گاهی با فضل فضلی جلسات سه نفری برگزار می‌کرد.

از حضور یک مهمان عرب در ۲۴ مرداد ۱۴۰۰ در کاخ ریاست جمهوری سخن گفته‌اند، بیک می‌گوید که این شخص نماینده امارات عربی بوده است و حوالی ساعت یازده ونیم آن روز با رئیس جمهوری و حمد‌الله محب دیدار داشته است، و سه ساعت پس از آن دیدار بود که اشرف غنی و محب و دیگران از کشور گریختند. 

نماینده امارات هواپیمایی را برای خارج شدن اشرف غنی در میدان هوایی کابل آماده گذاشته بود.مدودف نخست وزیر و رئیس جمهور اسبق روسیه که اکنون قائم مقام دبیر شورای عالی امنیت ملی روسیه است و مواضعی تند تر و قاطع تر از پوتین در ارتباط با اوکراین دارد، درتازه ترین اظهار نظرش درباره جنگ در اوکراین گفت: ایده‌های زلنسکی همان ایده‌های هیتلر است. او می گوید که باید همه شهروندان روسیه را تحریم کرد. هیتلر آخرین کسی بود که سعی کرد چنین ایده‌هایی را علیه یک ملت اجرا کند. آیا ابهام دیگری در مورد ماهیت مقامات اوکراینی باقی مانده است؟

دیگر نیازی نیست ناتو به روسیه نزدیک تر شود، چون از این پس روسیه خود را به آنها نزدیک می کند!

همزمان با این اظهار نظر مدودف، "الکساندر بوتسان خارچنکوف"، سفیر فوق‌العاده و تام الاختیار روسیه در بلگراد پایتخت صربستان (یوگسلاوی سابق) گفت که روسیه پایگاه نظامی در صربستان ایجاد خواهد کرد. این تصمیم مشترک دولت صربستان و دولت روسیه است. پیش از این روسیه اجازه حضور در خاک نیکاراگوئه را دریافت کرده بود.


در حملات تهاجمی نیروی های جبهه مقاومت ملی که امروز ساعت ۸ بجه صبح بالای چندین پوسته افراز شده ئ طا-لبان اشغالگر در قریه «پوچاوه »از توابع ولسوالی دره ولایت پنجشیر آغاز شدکه از سلاح های سقیله «بیم یک» «هاوان» و خفیفه بالای پوسته های طا-لبان کار گرفته شد صاحب الله «زدران » یکی از فرماندهان نام دار طا-لبان با ۸ تن از نیروهای زیر دستش در قریه« پوچاو »به هلاکت رسیده و ۵ تن دیگر شأن هم زخمی شدند،و الی به تعداد ۳۵ تن دیگر از طا-لبان از ساحه پا به فرار گذاشتند. در این حملات ۳ رنجر شأن هم کاملآ از بین رفته است.


جزئیات حمله ی مقاومت گران بر مواضع طالبان در قریه ی پوجاوه!

طبق گزارشات واصله از ولسوالی دره قریه ی پوجاوه امروز مورخ ۱۴۰۱/۵/۱۹ حوالی ساعت ۱۲ بجه نیروهای جبهه ی مقاومت ملی بالای پوسته های طالبان در قریه پوجاوه حمله نمودند.

در نتیجه ی حملات مقاومت گران بیش از ۱۸ تن از نیروهای طالبان کشته شده و ۱۳ تن دیگر زخمی شده اند.

گفته می شود در حملات امروز بالای نیروهای طالبان از راکت های جدیداستفاده شده است. راکت های مذکور در خانه های، غلام حضرت آغا، خانه کاکا یعقوب و دیگرش هم دربین خانه هایی که طالبان جابجابودند اصابت نموده است.

در حمله ی امروز دو عراده موتر رنجر طالبان تخریب گردیده است.

گفتنی است که یک عراده واسطه ی نوع کاماز اجساد کشته شده ی طالبان را به مرکز منتقل نمودند.